thumb

چگونه تیپ شخصیتی روی سلامت ما تأثیر دارد؟

آیا تیپ شخصیتی تان می تواند به شما آسیب برساند یا اینکه امکان دارد شخصیت تان کمک کند تا طول عمر بیشتری داشته باشید؟ شخصیت ما نقش مهمی در تعیین رفتارها و عادات ما دارد، بنابراین تعجبی ندارد که تیپ شخصیتی با سلامتی مان ارتباط داشته باشد. همه چیز از دفعات مراجعه به پزشک گرفته تا نحوه برخورد با استرس به شخصیت ما مرتبط است.
فیلسوفان، پزشکان و محققان مدت‌ها تلاش کرده‌اند که بین شخصیت و سلامت جسمانی ارتباط پیدا کنند. در زمان یونانیان باستان، بقراط و جالینوس پیشنهاد کردند که چهار نوع تیپ شخصیتی وجود دارد و هر کدام با استعداد ابتلا به بیماری های جسمی یا روانی خاصی مرتبط است.
علاقه به این موضوع تا به امروز ادامه دارد و تحقیقات نشان داده است که ویژگی های شخصیتی می توانند پیش بینی کننده های مهم سلامتی باشند. محققان دریافته‌اند که ویژگی‌های شخصیتی نشان‌داده‌شده در دوران کودکی با سلامتی بعدی مرتبط است و با سایر شاخص‌های کلیدی سلامت از جمله طول عمر کلی مرتبط است.

چگونه سلامتی شما تحت تأثیر شخصیت شما قرار می گیرد؟

نگاهی دقیق تر به چند تیپ شخصیتی رایج بیندازید تا متوجه شوید که پیامدهای سلامتی ممکن است چه باشد.

نوع A

شخصیت کلاسیک نوع A اغلب به عنوان فردی سخت گیر، کنترل کننده و کمال گرا شناخته می شود. افرادی که ویژگی های این تیپ شخصیتی را نشان می دهند تمایل بیشتری به رقابت، بی حوصلگی، تنش، قاطعیت و حتی پرخاشگری دارند.
افراد نوع A اغلب به عنوان معتادان به کار سخت انجام دادن تلقی می شوند که برای پیشرفت دست به هر کاری می زنند. آنها اغلب احساس نیاز به تسلط دارند، هم در محل کار و هم در تعاملات شخصی و ممکن است احساس ارزشمندی و خودپنداره خود را از دستاوردهای درک شده خود بگیرند.
این تیپ شخصیتی از زمانی که برای اولین بار در دهه 1950 توصیف شد موضوع مورد توجهی بوده است و تحقیقات، آن را با تعدادی از پیامدهای منفی سلامت مرتبط دانسته است.
برخی از مطالعات ارتباط بین تیپ شخصیتی نوع A و فشار خون بالا، افزایش استرس شغلی و انزوای اجتماعی را نشان داده اند.
مطالعات قدیمی‌تر نشان می‌دهد که بین تیپ شخصیتی نوع A و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات بعدی این یافته‌ها را با عدم تایید این ارتباط پیچیده‌تر کرده است. نوع A ها تمایل به تجربه خصومت بیشتری دارند، مشخصه ای که با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.
تحقیقات اولیه ای که بیش از 40 سال پیش انجام شد نشان داد که شخصیت های تیپ A در معرض خطر 7 برابری ابتلا به بیماری عروق کرونر قرار دارند. اما مطالعات جدیدتر نشان می دهد که عامل اصلی افزایش خطر بیماری قلبی احتمالاً مربوط به خشم و خصومت است. بنابراین اگر دارای شخصیت نوع A هستید، برای کاهش خطرات سلامتی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

یاد بگیرید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید. حتی اگر تیپ شخصیتی با افزایش نگرانی‌های سلامتی مرتبط باشد، برخی معتقدند که ممکن است بیماران کمی وجود داشته باشند و پزشکان می‌توانند برای کاهش این خطرات راهکار دهند. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که تغییر شخصیت ممکن است و حتی اگر لزوماً شخصیت خود را تغییر ندهید، اقداماتی وجود دارد که بیماران می‌توانند برای به حداقل رساندن پیامدهای بالقوه سلامت تیپ کلی شخصیت‌شان انجام دهند.
روی صفات منفی تمرکز کنید. اگر تمایل به داشتن برخی از ویژگی های منفی تیپ شخصیتیA، مانند تمایل به استرس، خصومت و انزوای اجتماعی دارید، کارهایی را که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به فشار خون و سایر مشکلات سلامتی انجام دهید، بررسی کنید.
مقابله و مدیریت استرس را تمرین کنید. تکنیک های موثر مدیریت استرس می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه بهتر با استرس زندگی روزمره کنار بیایید. یادگیری نحوه مدیریت احساسات خشم و خصومت نیز می تواند کمک کننده باشد. و جستجوی راه‌هایی برای بهبود ارتباطات اجتماعی می‌تواند به بهبود رفاه شما هم اکنون و هم در آینده کمک کند.

همیشه آرام

افرادی که شخصیتی آرام دارند، که اغلب به عنوان شخصیت نوع B شناخته می شوند، نسبت به همتایان تیپ A خود بسیار آرام تر و راحت تر هستند. برخلاف نوعAها، نوع Bها معمولاً استرس کمتری دارند و رقابت کمتری دارند.
این افراد بیشتر بر روی انجام وظایف برای لذت بردن از انجام آن تمرکز دارند تا اینکه به دلیل نیاز به دستیابی، پیروزی یا تسلط برانگیخته شوند. این بدان معنا نیست که نوع B برای موفقیت ارزش قائل نیست. آنها به طور پیوسته برای رسیدن به اهداف خود کار می کنند، اما همچنین از این روند لذت می برند و در صورت عدم پیروزی، استرس کمتری را تجربه می کنند.
افراد با تیپ شخصیتی B نیز ممکن است بیشتر جذب مشاغل و سرگرمی هایی شوند که آرام تر و خلاقیت محور هستند، مانند تبدیل شدن به یک هنرمند، نویسنده، بازیگر یا درمانگر. هنوز پیامدهای سلامتی مرتبط با شخصیت تیپ B وجود دارد.

اگر نوع B هستید:

رفتارهای سالم را حفظ کنید. آرام بودن ممکن است به معنای اتخاذ رویکردی غیرقابل قبول برای سلامتی شما باشد. آرام بودن می تواند عالی باشد، اما عادت های سالم خود را رها نکنید.
روی نکات مثبت تمرکز کنید. برای نوعB، اخبار بیشتر خوب است. اگر شما این تیپ شخصیتی را دارید، احتمالاً در معرض خطر کمتری برای ایجاد مشکلات سلامتی مرتبط با اضطراب هستید. شما تمایل دارید از زندگی لذت ببرید، در مقابله با استرس بسیار خوب هستید و احتمالاً کیفیت زندگی خوبی دارید. همه این عوامل ممکن است به این معنی باشد که کمتر احتمال دارد پیامدهای منفی سلامتی مرتبط با استرس، عصبانیت و اضطراب را تجربه کنید.

مردم راضی کننده

افرادی که دارای تیپ شخصیتی "میل به خشنود کردن" هستند، تمایل دارند که سازگار، منفعل و راضی کننده باشند. این تیپ شخصیتی می تواند جنبه های مثبت و منفی سلامتی خود را داشته باشد. از یک طرف، آنها مشتاق رضایت اطرافیانشان هستند به این معنی که احتمال بیشتری دارد که دستورات پزشک خود را دنبال کنند.
به دلیل ماهیت منفعل، افراد خشنود ممکن است در مواجهه با یک رویداد منفی سلامت، احساس ناامیدی یا درماندگی کنند.
آنها همچنین ممکن است کمتر به دنبال کمک بگردند وقتی چیزی اشتباه است، در عوض احساس می کنند که نمی خواهند برای دیگران بار یا ناراحتی ایجاد کنند. هنگامی که با یک تشخیص مواجه می شوند، ممکن است به سادگی دست به کار شوند و تصور کنند که هر کاری که انجام می دهند تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. بنابراین اگر تمایل دارید مردم را خشنود کنید، برای محافظت از سلامت خود چه کاری می توانید انجام دهید؟
بر نیازهای خود تمرکز کنید. مردم خشنود گاهی اوقات رفاه خود را در آخر قرار می دهند. با وجدان بودن نسبت به دیگران می تواند یک ویژگی مثبت باشد، اما حتماً برای سلامتی خود نیز وقت بگذارید.
نقش فعالی در سلامتی خود داشته باشید. به راحتی می توان فکر کرد که سلامتی شما از دست شما خارج شده است، اما در نظر گرفتن یک مکان کنترل داخلی بیشتر ممکن است به شما کمک کند که کنترل بیشتری بر سلامت فعلی و آینده خود داشته باشید. به جای تمرکز بر تأثیرات خارجی که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، به چیزهایی توجه کنید که می توانید از طریق اعمال خود تغییر دهید.

نگرانی ها

اگر تمایل به داشتن شخصیت روان رنجور دارید، ممکن است به احساس از دست دادن، ناامیدی و سایر استرس ها با احساسات منفی پاسخ دهید. تجربه واکنش‌های احساسی شدید به چالش‌های نسبتاً جزئی زندگی امری رایج است. محققان دریافته اند که این ویژگی می تواند پیش بینی کننده انواع اختلالات جسمی و روانی از جمله طول عمر کلی باشد.
یک بررسی تحقیقاتی نشان داد کسانی که در روان رنجورخویی بالاتر و سایر ویژگی های شخصیتی پنج بزرگ (برون گرایی، موافق بودن، باز بودن، وظیفه شناسی) پایین تر بودند، به ویژه آنهایی که وظیفه شناسی پایین تری داشتند، نسبت به همسالان کمتر روان رنجور خود از سلامت کمتری برخوردار بودند. کسانی که روان رنجورخویی بالایی دارند نیز ممکن است بیشتر به مشکلات سلامت جسمانی مانند بیماری قلبی عروقی، سندرم روده تحریک پذیر و آسم مبتلا شوند.
روان رنجوری با اختلال اضطراب فراگیر، افسردگی، اختلال هراس، اختلال شخصیت ضد اجتماعی و مصرف مواد همراه است .
آیا استراتژی هایی وجود دارد که بتوانید برای کمک به به حداقل رساندن خطرات احتمالی شخصیت روان رنجور برای سلامتی دنبال کنید؟
از راهکارهای پیشگیرانه استفاده کنید. نگران بودن می تواند خطراتی برای سلامتی داشته باشد، اما نکته مثبت درک بهتر شخصیت این است که می توانید اقداماتی را برای انجام مراقبت های پیشگیرانه انجام دهید.
نگرانی خود را کنترل کنید. نگرانی بیش از حد می تواند ناراحت کننده باشد، بنابراین یافتن راه هایی برای کنترل افکار و جایگزینی احساسات منفی با احساسات مثبت مهم است. استراتژی هایی مانند حواس پرتی، صحبت با یک دوست و تکنیک های تمدد اعصاب همگی می توانند مفید باشند اگر متوجه شوید که بر احساسات روان رنجور غلبه کرده اید.

پریشان

تیپ شخصیتی D برای اولین بار در سال 1996 معرفی شد و با ویژگی های "پریشانی" مانند مستعد بودن بیشتر به احساسات منفی و عدم ابراز وجود مشخص می شود. استرس، افسردگی، اضطراب، عصبانیت و تنهایی نیز با تیپ شخصیتی D مرتبط هستند. همچنین می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.
بنابراین پیامدهای احتمالی سلامتی داشتن شخصیت نوع D چیست؟ یک مطالعه نشان داد که افراد دارای شخصیت نوع D در مقایسه با سایر تیپ های شخصیتی در معرض خطر مرگ چهار برابری قرار دارند.
بر اساس مطالعه دیگری که در مجله Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes منتشر شده است، افراد با این تیپ شخصیتی سه برابر بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی هستند.
تقریباً 20٪ از بزرگسالان آمریکایی دارای شخصیت تیپ D هستند، که تخمین زده می شود 50٪ از بیماران مبتلا به مشکلات قلبی ویژگی های این تیپ شخصیتی پریشان را نشان می دهند.
بنابراین برای کمک به کاهش خطرات سلامتی بالقوه داشتن شخصیت نوع D چه باید کرد؟
با پزشک خود صحبت کنید. برخی از کارشناسان امیدوارند که غربالگری بیماران قلبی برای این ویژگی ها به پزشکان اجازه دهد تا افراد در معرض خطر را با رفتار و مشاوره شناختی مرتبط کنند.
تکنیک های خوب مدیریت استرس را تمرین کنید. رویکردهای خودیاری مانند تمرین تکنیک‌های خوب مدیریت استرس و چارچوب‌بندی مجدد رویدادها برای تمرکز بر احساسات مثبت‌تر نیز ممکن است مفید باشند.

درونگراها

یک مطالعه نشان داد که افرادی که تمایل به برون گرا، وظیفه شناس و موافق تر دارند، از سلامت بیشتری برخوردار هستند. این تا حدی به دلیل این واقعیت است که افرادی که سطوح بالاتری از این ویژگی ها را نشان می دهند نیز تمایل بیشتری به برقراری ارتباط موثرتر با پزشکان خود دارند.
مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد که حمایت اجتماعی با پیامدهای سلامت جسمانی از جمله رفتارهای سالم‌تر، مهارت‌های مقابله بهتر و رعایت روال‌های پزشکی مرتبط است. پزشکان و سایر متخصصان سلامت مدت‌هاست متوجه شده‌اند که حمایت اجتماعی و ارتباطات با کیفیت می‌تواند تأثیر محافظتی مهمی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. پس اگر برون گرا نیستید چه کاری می توانید انجام دهید؟
حمایت اجتماعی ایجاد کنید. حتی اگر تمایل دارید شخصیت درونگراتری داشته باشید، جستجوی حمایت اجتماعی قوی یکی از راه‌های کمک به کاهش خطرات بالقوه سلامت مرتبط با تیپ شخصیتی شماست. فقدان حمایت اجتماعی با انواع بیماری ها از جمله کاهش ایمنی و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

همه به چه معناست؟

در حالی که تحقیقات نشان می دهد که تیپ شخصیتی به وضوح در سلامت و تندرستی نقش دارد، برخی از بیماری ها بیشتر تحت تأثیر ویژگی های روانشناختی قرار می گیرند. به عنوان مثال، بیماری قلبی بیشتر از سرطان با تیپ شخصیتی مرتبط است.
پس چرا شخصیت بر سلامتی تأثیر می گذارد؟ چرا برخی از صفات اینقدر با بیماری های خاص مرتبط هستند؟ پاسخ ها واضح نیستند، اما یک توضیح بالقوه این است که شخصیت بر رفتار و انتخاب سبک زندگی تأثیر می گذارد.
افرادی که وظیفه شناسی بیشتری دارند ممکن است انتخاب های سالم تری داشته باشند در حالی که افرادی که دارای روان رنجورخویی بالا هستند ممکن است کمتر به دنبال کمک پزشکی باشند یا سیستم های حمایت اجتماعی ضعیف تری داشته باشند.
فقط به این دلیل که شما تمایل به داشتن تیپ شخصیتی خاصی دارید، شما را محکوم به ابتلا به بیماری های خاص نمی کند.
مانند بسیاری از چیزها، خطر ابتلا به یک مشکل سلامتی می تواند به عوامل مختلفی فراتر از شخصیت شما بستگی داشته باشد، از جمله ژنتیک، محیط، سبک زندگی و رفتارها.
درک شخصیت شما ممکن است راهی عالی برای کمک به تعیین نوع انتخاب یا تغییرات سلامتی باشد که باید روی آن تمرکز کنید. با آگاهی از خطرات بالقوه ای که ممکن است با آن مواجه شوید، می توانید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای ارائه برنامه ای برای به حداقل رساندن خطرات همکاری کنید.

یادداشتی از منوباز

تحقیقات به وضوح ارتباط بین شخصیت و سلامت را نشان می دهد. اگر فکر می کنید که شخصیت، وضعیت روانی یا رفتارهای شما باعث بیماری یا بدتر شدن علائم فعلی شما می شود، برای مشاوره در مورد درمان های احتمالی که ممکن است شامل روان درمانی، دارو درمانی یا خودمراقبتی باشد، با پزشکان منوباز صحبت کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.