آیا از دست دادن احساسات در یک رابطه طبیعی است؟

آیا از دست دادن احساسات در یک رابطه طبیعی است؟

وقتی دیگر احساس عاشقانه ای برای شریک زندگی خود ندارید چه کاری باید انجام دهید؟

روابط گاهی ممکن است دشوار باشد و غیرطبیعی نیست که احساس کنیم احساسات عاشقانه را از دست می دهیم و تصمیم بگیریم با شریک زندگی خود بمانیم یا جدا شویم.
اگر در حال حاضر در این موقعیت هستید و مطمئن نیستید که می خواهید رابطه را ادامه دهید، مهم است که به یاد داشته باشید روابط می توانند مراحل مختلفی را طی کنند و در طول زمان تغییر کنند.

فقط به این دلیل که در حال حاضر احساسات خود را از دست داده اید، به این معنی نیست که هرگز نمی توانید آنها را برگردانید.

چگونه می توانم بفهمم که در حال از دست دادن علاقه به رابطه ام هستم؟

در زیر اخطار‌هایی وجود دارد که نشان می دهد رابطه شما ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشد:

 • مکالمه را متوقف می کنید. اگر قبلاً جزئیات روز خود را با شریک زندگی خود به اشتراک می گذاشتید و نظر آنها را در مورد چیزها می پرسیدید، اما دیگر اینطور نیست و چیزی نمی گویید، می تواند نشانه ای از قطع رابطه باشد.
 • نگرش شما تغییر کرده است. اگر احساس می کنید دیگر مثل قبل دارای نگرش یکسانی با شریک زندگی خود نیستید، این هم نشانه ای از ضعف رابطه است.
 • شما خود را کمتر در دسترس قرار می دهید. احساس می کنید از شریک زندگی خود کناره گیری می کنید یا از نظر فیزیکی به او پاسخ نمی دهید.
 • شریک زندگی خود را نادیده می گیرید. مثلا قبلاً در مورد برنامه هایش سؤال می پرسیدید یا در طول روزهای کاری با او در ارتباط بودید اما دیگر این کار را انجام نمی دهید و علاقه و کنجکاوی شما نسبت به دانستن در مورد ایشان کمتر شده است، می تواند نشانه ای از تغییر باشد.
 • دیگه دعوا نمی کنی. شاید احساس می کنید که ارزش وقت گذاشتن برای بحث کردن را ندارد. یا، احساس می کنید که تحت تأثیر مسائل و چالش ها قرار نمی گیرید و نسبت به آنها خنثی هستید.

در حالی که اینها فقط چند اخطار هستند که باید در رابطه خود مراقب آنها باشید، اما همیشه به این معنی نیست که رابطه شما به پایان رسیده است. اگر مایلید برای روشن کردن این جرقه تلاش کنید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید.

چرا احساسات نسبت به شریک زندگیم را از دست داده ام؟

عوامل متعددی ممکن است باعث شود که شخص در یک رابطه احساسات خود را از دست بدهد. این شامل:

 • ارتباطات ضعیف می تواند ارتباط افراد را از بین ببرد.
 • احساسات اولیه شهوت با گذشت زمان محو می شوند، که می تواند باعث شود که احساسات عاشقانه کمتر به نظر برسند.
 • ما در طول زمان تغییر می کنیم، ممکن است به این معنی باشد افراد می توانند از هم جدا شوند.
 • تغییر اولویت‌ها می‌تواند به این معنا باشد هر فرد اهداف جداگانه و گاهی ناسازگاری دارد.

نزدیک شدن آسان است، اما نزدیک ماندن مستلزم آن است که دو نفر دارای قابلیت های عاطفی خاصی باشند. اختلاف در هوش هیجانی ممکن است باعث ایجاد یک تقسیم بندی شود.
نویسنده کتاب "خوب دوست داشتن"

با این حال، هر رابطه ای متفاوت است. در واقعیت، بسیاری از عوامل مختلف ممکن است نقش داشته باشند. گذشت زمان، ارتباطات ضعیف و کاهش صمیمیت می تواند به درگیری ها و مشکلات بیشتر کمک کند و باعث از دست دادن احساسات عاشقانه شود.

چگونه احساسات را در یک رابطه بازیابی می کنید؟

اگر علاقه مند به تلاش برای احیای رابطه خود هستید، راه هایی برای انجام این کار وجود دارد. مهمترین عامل این است که شما و شریک زندگیتان یک چیز را می خواهید، چه ترمیم رابطه باشد یا طلاق.
اگر یکی از شما علاقه ای به نجات رابطه نداشته باشد، تا زمانی که دلیل محکمی برای با هم ماندن نداشته باشید، به نتیجه نمی رسد.

وقتی احساسات خود را در یک رابطه از دست می دهید چه کاری باید انجام دهید.

 • در نظر بگیرید که چه چیزی تغییر کرده است.
 • ویژگی های خوب همسرتان را به خود یادآوری کنید.
 • به شریک زندگی خود علاقه نشان دهید.
 • قدر یکدیگر را بدانید و به یکدیگر احترام بگذارید.
 • همدلی نشان دهید.
 • راه های ارتباطی را باز کنید.
 • بیشتر قرار بگذارید.

برای پیش بردن رابطه پیش قدم شوید.

قبل از اینکه احساسات خود را از دست بدهید، کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که فاز اول رابطه شما چگونه بوده است. از خود بپرسید چه چیزی متفاوت بود. آیا با همدیگر همانطور که الان رفتار می کنید رفتار می کردید؟
سعی کنید آن لحظات را دوباره زنده کنید، چه با بیرون رفتن در یک قرار ملاقات، سفارش دادن همان وعده های غذایی که در آن زمان می خوردید، یا انجام برخی از کارهای قدیمی که هر دو برای تفریح با یکدیگر انجام می دادید. این چیزها ممکن است جزئی به نظر برسند، اما می‌توانند در تحریک ذهن شما برای به یاد آوردن احساسی که قبلا داشتید و چگونگی آن، ضروری باشند.

چیزهایی را که در مورد شریک زندگی خود دوست دارید به خاطر بسپارید.

کمی وقت بگذارید و به خصوصیاتی که در مورد شریک زندگی خود دوست داشتید و دوست دارید فکر کنید. به کارهایی که انجام می دادید و می خندید و خوشحال می شدید بیشتر توجه کنید، مانند شوخی و جوک هایی که برای هم تعریف می کردید.
اگر این ویژگی‌ها بیشترین اهمیت را دارند، با کاوش در فعالیت‌های جدید به شیوه‌ای هیجان‌انگیز، برای سرگرمی بیشتر با هم برنامه‌ریزی کنید. اگر این خصوصیات نیست، بلکه دوستی و حرکات محبت آمیز است که آنها را به شرکای خوبی تبدیل می کند، پس سعی کنید هر روز با آنها در ارتباط باشید به جای اینکه بگذارید مسائل دیگر در اولویت قرار گیرند.

منافع خود و شریکتان را حفظ و حمایت کنید.

در مراحل اولیه یک رابطه، که به عنوان ماه عسل شناخته می شود، هر دوی شما هنوز خود را جدا از هم می بینید، بنابراین جنبه هایی از شخصیت خود را نشان می دهید که بیشتر دوست دارید و راضی هستید. اغلب، همین ویژگی هاست که باعث می شود عاشق شریک زندگی تان شوید. این احساسات اولیه را فراموش نکنید.

فرهنگ قدردانی و احترام را بسازید.

همه ما عیب های خود را داریم. به جای تمرکز بر کاستی های شرکای خود، یاد بگیرید که آنها را بپذیرید. و هر زمان که می توانید چیزهایی را که در مورد شریک زندگی خود دوست دارید بیان کنید، حتما این کار را انجام دهید.
به گفته کایل بنسون، کارشناس روابط، "ایده این است که شریک زندگی خود را هنگام انجام کار درستی دریابید و بگویید، "ممنون که این کار را انجام دادید. متوجه شدم که ماشین ظرفشویی را خالی کردید، متشکرم."

هوش عاطفی خود را تقویت کنید.

دکتر ارین لئونارد، می‌گوید: "نزدیک شدن آسان است، اما نزدیک ماندن مستلزم داشتن توانایی‌های عاطفی خاص دو نفر است. اختلاف در هوش هیجانی ممکن است باعث ایجاد اختلاف شود."

روابط سالم مستلزم آن است که هر دو طرف برای موفقیت با یکدیگر سخت کار کنند و با یکدیگر همدلی کنند. اگر یکی از طرفین مایل نباشد، ممکن است باعث ایجاد مشکلی شود که باید قبل از خراب شدن رابطه سریع حل شود.

با آنها صحبت کنید.

اگرچه ممکن است واضح به نظر برسد، بسیاری از زوج ها فراموش می کنند که چگونه با یکدیگر بنشینند و صحبت کنند. نیازی نیست سریع اقدام کنید و احساس تان را بگویید، اما مکالمات کوچک می تواند به شما کمک کند تا درهای بعدی را به روی آن بحث های معنی دار باز کنید.
وقتی این اتفاق می افتد، پیش قدم شوید و به شریک زندگی خود بگویید که چه احساسی دارید. با هم، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه به جلو حرکت کنید. با صداقت و اعتماد، برقراری ارتباط می تواند فشار لازم را برای احیای مجدد رابطه به شما بدهد.

دوباره با شریک خود قرار ملاقات بگذارید.

به راحتی می توانید مانند اوایل رابطه به شریک زندگی خود توجه نکنید، اما اگر می خواهید احساساتی را که قبلاً به اشتراک می گذاشتید دوباره زنده کنید، می تواند به سادگی توجه بیشتر به رابطه باشد.
اگر متاهل هستید، به یاد داشته باشید که این به این معنی نیست که شما مجبور نیستید با یکدیگر رابطه برقرار کنید. مانند زمانی که می‌خواستید آنها را جذب کنید، با آنها رفتار کنید. به کارهایی که قبلاً برای یکدیگر انجام می‌دادید فکر کنید و آن تجربیات را از نو خلق کنید، مانند جایی که در اولین قرار ملاقات خود رفتید، کارهایی که قبلاً با هم انجام می‌دادید و غیره.

آیا از دست دادن احساسات در یک رابطه خوب است؟

ممکن است متوجه شوید که آیا می توانید احساسات خود را نسبت به کسی که دوست دارید از دست بدهید. ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً آنها را از ابتدا دوست داشتید یا خیر.
این کاملاً طبیعی است که زمان هایی داشته باشید که کم و بیش عاشق شریک زندگی خود باشید. در عین حال، داشتن سکون در یک رابطه که باعث می شود احساس از دست دادن یا شک به آینده آن داشته باشید، دردناک است.

ممکن است هنوز هم شریک خود را «دوست داشته باشید» و ممکن است همچنان بخواهید که با او بمانید. اما به دلایلی غیرقابل دسترس به نظر می رسد.

سپس این سوال پیش می آید که اگر احساسات خود را از دست بدهید، آیا باید در یک رابطه بمانید؟ اگر در رابطه خود دچار مشکل هستید، در مقطعی باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید رابطه را ترمیم کنید یا چیز دیگری می خواهید.
فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام مسیر برای شما مناسب است. با در نظر گرفتن مزایا و معایب با هم ماندن و اینکه اگر تصمیم به پایان دادن به رابطه داشته باشید، آینده چگونه خواهد بود، شروع کنید.

مشاوره زوجین

تا زمانی که هر دوی شما آماده مبارزه برای رابطه خود هستید، زوج درمانی می تواند شما را در ایجاد تغییرات و پیشرفت مورد نیاز حمایت کند. یک درمانگر باتجربه می تواند به شما کمک کند تا زمینه هایی را که نیاز به بهبود دارند را بشناسید و به شما کمک کند تا راهبردهای مختلفی را برای بهبود رابطه خود یاد بگیرید، مانند گوش دادن فعال یا مهارت های ارتباطی.

با این حال، به خاطر داشته باشید که درمان تنها در صورتی مؤثر خواهد بود که بخواهید زمان و تلاش لازم را برای آن صرف کنید. صرفاً رفتن به درمان و گوش دادن در طول جلسه کافی نخواهد بود. باید گام‌های توصیه‌شده‌ای را که درمانگرتان پیشنهاد می‌کند بردارید و به دنبال مکان‌هایی برای ایجاد تغییرات گفته شده باشید.

شفاف و صادق بودن همیشه مهم ترین قدم در تقویت احساسات و کیفیت رابطه شما خواهد بود. اگر تمایلی به انجام کار ندارید، به تنهایی با یک مشاور ملاقات کنید. آن‌ها می‌توانند به شما در تصمیم‌گیری کمک کنند و به شما کمک کنند تا نحوه حرکت رو به جلو را پردازش کنید.

یادت باشه

در برخی موارد، اگر هنوز احساسات عاشقانه ندارید، مهم است که این واقعیت را بپذیرید و ادامه دهید. شریک زندگی شما سزاوار یک شریک رابطه ای است که بتواند عشق را با او به اشتراک بگذارد. کمتر از این وجود ندارد زیرا آنها شایسته یک زندگی پر از شادی و محبت هستند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.