thumb

به فرد افسرده چه چیزهایی نباید بگیم؟

وقتی یک فرد مهم زندگی تان افسرده است، توصیه یا نصیحت احتمالا تنها کاری است که با نیت خوب در مورد آنها انجام می دهید. با این حال، کلماتی که استفاده می‌کنید ممکن است پیامی را که می‌خواهید ارسال کنید، منتقل نکنند، به خصوص اگر ماهیت افسردگی و بیماری روانی را درک نکنید.
مهم است که به یاد داشته باشید که افسردگی یک وضعیت پزشکی است که نیاز به درمان دارد، چه با دارو، چه درمان یا هر دو. وقتی با یکی از عزیزانتان در مورد افسردگی او صحبت می کنید، تکرار رکیک می تواند باعث شود کسی احساس کند که احساسات او را اصلا نمی فهمید و درک نمی کنید.
هنگامی که احساسات خود را بیان می کنید، عباراتی که استفاده می کنید ممکن است از دیدگاه شما واضح و دقیق به نظر برسند، اما فرد مبتلا به افسردگی که در سمت گیرنده قرار دارد ممکن است احساس کند مورد حمله قرار گرفته، سوء تفاهم شده یا عمیقا آسیب دیده است.

انجام نده!

 • احساسات آنها را به حداقل برسانید.
 • علائم آنها را رد کنید.
 • احساسات آنها را انکار کنید.
 • احساسات آنها را با دیگران مقایسه کنید.
 • ابراز بی علاقگی کنید.
 • آنها را خودخواه بنامیم.

انجام بده!

 • بهشون بگو که اهمیت میدی.
 • بپرسید چگونه می توانید کمک کنید.
 • به کارهایی مانند کارهای خانگی یا وظایف رسیدگی کنید.
 • برای کمک به آنها در یافتن کمک پیشنهاد دهید.
 • ابراز همدردی و تفاهم کنید.
 • حامی باشید.

 

به فر د افسرده این هارو نگو

چیزهایی که نباید به افراد مبتلا به افسردگی گفت.

مهم است که درباره سلامت روان با افرادی که به آنها اهمیت می دهید صحبت کنید، اما اگر از درایت و شفقت استفاده نکنید، تلاش شما برای کمک ممکن است بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر داشته باشد. در زیر برخی از عادت هایی که باید از آنها خودداری کنید و نظراتی که باید از آنها در هنگام صحبت با فرد مبتلا به افسردگی اجتناب کنید، آورده شده است.
به آنها نگویید که بیشتر تلاش کنند.
از بیان نظراتی مانند:

 • "از آن خارج شو!"
 • "فقط بیشتر تلاش کن!"

اینکه کسی به شما بگوید در زمانی که تمام تلاش خود را می کنید بیشتر تلاش کنید، می تواند روحیه شما را تضعیف کند و ممکن است باعث شود فرد مبتلا به افسردگی احساس کند وضعیتش ناامید کننده است.
دلایل زیادی برای ایجاد افسردگی وجود دارد و فرد نمی تواند لزوماً تمام عوامل خطر دخیل را کنترل کند. زمانی که یک فرد افسرده شده است، مسئله این نیست که فقط دارای یک خلق و خوی ضعیف شده است.
مانند دیابت یا کم کاری تیروئید، افسردگی نیز می تواند اتفاق بیفتد زیرا بدن به اندازه کافی مواد مورد نیاز خود را برای عملکرد صحیح تولید نمی کند.فرد مبتلا به دیابت نمی تواند بدن خود را برای تولید انسولین بیشتر به کار گیرد.

فردی که افسردگی را به دلیل سطوح پایین انتقال دهنده های عصبی تجربه می کند، نمی تواند به سادگی خود را به داشتن بیشتر فکر کند.

مشابه اینکه افراد مبتلا به دیابت ممکن است به درمان با انسولین نیاز داشته باشند، افرادی که افسردگی دارند نیز به مداخله و حمایت پزشکی نیاز دارند. برای برخی از افراد، این ممکن است به معنای مصرف داروهایی باشد که عدم تعادل شیمیایی را که می تواند به این بیماری کمک کند، برطرف می کند.

بیشتر بخوانید: 8 نکته برای کمک به مقابله با افسردگی

بیش از حد ساده نکنید.

توصیه های خوش نیت شما برای "شوق کردن" یا "لبخند زدن" ممکن است برای شما دوستانه و حمایت کننده باشد، اما احساس غم و اندوه مرتبط با افسردگی را بیش از حد ساده می انگارید.
همانطور که فردی که افسرده است نمی تواند مغز خود را مجبور کند که سروتونین بیشتری بسازد، نمی تواند فقط "تصمیم بگیرد" شاد باشد. در حالی که مطمئناً تمرین تفکر مثبت فوایدی دارد، اما برای درمان افسردگی کافی نیست.

ابراز ناباوری نکن.

گلنون دویل نویسنده آمریکایی می گوید: افرادی که به کمک نیاز دارند اغلب شبیه افرادی هستند که نیازی به کمک ندارند. به عبارت دیگر، اینکه چگونه یک فرد در بیرون ظاهر می شود لزوماً احساس او در درون را منعکس نمی کند. این در مورد بسیاری از بیماری های روانی صدق می کند، اما همچنین در مورد بیماری ها و شرایط مزمنی که گاهی اوقات نامرئی تلقی می شوند نیز صادق است. بنابراین از بیان جملاتی مانند:

 • "اما تو افسرده به نظر نمیرسی!"
 • "تو غمگین به نظر نمیرسی!"
 • "تو را متفاوت نمیبینم و معمولی هستی."

این غیر معمول نیست که افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب بسیار تلاش می کنند تا «چهره خوبی داشته باشند» و احساس واقعی خود را از دیگران پنهان کنند. این افکار می توانند بسیار شدید شوند و در واقع ویژگی خود افسردگی هستند حتی اگر واقعیت را منعکس نکنند.
برخی از دلایلی که ممکن است افراد سعی کنند احساسات خود را پنهان کنند:

 • آنها ممکن است خجالت زده، گیج، گناهکار، شرمنده یا بترسند که اگر دیگران بفهمند افسرده هستند چه اتفاقی می افتد.
 • آنها ممکن است نگران باشند که در محل کار یا به عنوان والدین ناتوان دیده شوند.
 • آنها ممکن است نگران باشند که همسر، خانواده و دوستانشان از دوست داشتن آنها دست بردارند.

فقط به این دلیل که فردی افسرده سعی می کند آن را بپوشاند، به این معنی نیست که وقتی تصمیم می گیرد در مورد احساس واقعی خود صحبت کند، می خواهد نادیده گرفته شود. شهامت می خواهد که آشکارا در مورد دردی که احساس می کنند صحبت کنند. اگر کسی با تردید یا ناباوری پاسخ دهد، ممکن است این احساس را در او ایجاد کند که صحبت در مورد افسردگی خود بی خطر نیست.

 

5نکته برای صحبت با فرد افسرده

همچنین ممکن است آنها به خود شک کنند. وقتی این احساسات شک و تردید با انگ مرتبط با بیماری روانی همراه باشد، ممکن است آنها را به دنبال درمان بی میل کند.

بیشتر بخوانید: اگر داری با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید این 8 فیلم میتونه بهتون کمک کنه.

درد آنها را انکار و رد نکنید.

وقتی با دوستی صحبت می کنید که افسرده است یا دوران سختی را پشت سر می گذارد، در مقابل وسوسه مقایسه درد مقاومت کنید. به یاد داشته باشید که درد (عاطفی و فیزیکی) نه تنها ذهنی بلکه نسبی است.
از اظهار نظرهایی مانند:

 • "این نمی تواند آنقدر بد باشد."
 • "این می تواند بدتر باشد."
 • «فکر می‌کنی  وضعیت بدی داری …»

افراد مبتلا به افسردگی همچنین فاقد منابع داخلی مورد نیاز برای مقابله با استرس به روشی موثر و سالم هستند. برای شما، یک رویداد یا موقعیتی که باعث آزار یا ناراحتی جزئی می شود، ممکن است مانند یک مانع غیرقابل حل برای فرد مورد علاقه شما با افسردگی باشد.
اگر افراد «دلیل» واضحی برای افسردگی خود نبینند، اغلب نگران هستند و ندانستن چرایی افسردگی می‌تواند اوضاع را بدتر کند. این که زندگی یک فرد در بیرون چگونه به نظر می رسد، همیشه احساس او را در درون منعکس نمی کند یا تغییر نمی دهد.
افسردگی نیاز به توجیه ندارد. این تجربه بسیار شخصی است، و حتی اگر به کسی اهمیت می دهید و می خواهید کمک کنید، آگاه باشید که هرگز نمی توانید با اطمینان بدانید که بودن او چه احساسی دارد.

شاید زندگی یک فرد بدتر باشد، اما افسردگی به این نیست که چقدر چیزها بد هستند، بلکه به این است که در آن لحظه چقدر احساس بدی دارند.

از مقایسه کردن یا برگزاری «مسابقه» برای اینکه چه کسی بدترین احساس را دارد خودداری کنید. انجام این کار مفید نیست و می تواند باعث شود فرد مبتلا به افسردگی احساس کند که تجربه او را به حداقل می رسانید یا واقعاً به آنچه که به شما می گویند گوش نمی دهید.

سرزنش نکن!

در حالی که کمبود مواد تنظیم کننده خلق و خو از نظر فنی در ذهن رخ می دهد، عبارت "همه چیز در ذهنت است" تمایل به رد کردن دارد. افرادی که این عبارت را می شنوند نیز ممکن است احساس کنند مورد حمله قرار گرفته اند، گویی متهم به "ساختن آن" هستند یا درباره احساس خود دروغ می گویند. پس از بیان مواردی مانند:

 • "همه اینها در ذهن توست."
 • "اشتباه توست."
 • "خودت چیزهایی را تصور می کنی."

علاوه بر این، افسردگی اغلب نه تنها در ذهن فرد، بلکه در بدن او نیز وجود دارد. علائم فیزیکی بسیاری از افسردگی از جمله درد مزمن وجود دارد که بسیار واقعی هستند. افسردگی یک وضعیت پزشکی است که بدون درمان نمی توان انتظار داشت که بهبود یابد.

علل افسردگی

افسردگی شرایطی نیست که افراد آن را انتخاب کنند، و در حالی که محققان همه علل بالقوه را درک نمی کنند، می دانند که عوامل زیادی وجود دارد.

برخی از عوامل کلیدی که به افسردگی کمک می کنند عبارتند از:

 • ژنتیک. برخی از عوامل محیطی نیز ممکن است با ایجاد یک آسیب پذیری ارثی در برابر افسردگی، نقش داشته باشند.
 • فاکتورهای محیطی. مانند ژنتیک، افراد همیشه نمی‌توانند محرک‌های محیطی مانند نوع محیط خانه را که در آن بزرگ شده‌اند کنترل کنند. به خوبی شناخته شده است که افرادی که در دوران کودکی آسیب‌های روحی یا بدرفتاری را تجربه کرده‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی در آینده هستند.
 • فشار. استرس مزمن روزانه، مشکلات شخصی و رویدادهای مهم زندگی می توانند در بروز علائم افسردگی نقش داشته باشند.

برخی از عوامل خطر و تغییرات سبک زندگی قابل تعدیل وجود دارد که می‌تواند بر علائم تأثیر بگذارد، اما صرفاً توصیه کردن تغییرات سبک زندگی که ممکن است برای آنها آماده نباشند نیز می‌تواند مفید نباشد. علائم افسردگی (مانند خستگی و بی انگیزگی) می تواند فعالیت ذهنی و بدنی را طاقت فرسا و خسته کننده کند.

بی تفاوت نباش.

وقتی فردی افسرده است، ممکن است دارای احساس گناه و شرم باشد. آنها ممکن است احساس کنند که باری برای افراد زندگی خود هستند و این احساسات می تواند افسردگی را بدتر کند و حتی ممکن است به افکار خودکشی یا رفتارهای خودآزاری منجر شود.
به حداقل رساندن درد شخص دیگری مفید نیست. برای افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، می تواند بسیار مضر و آسیب زننده باشد.
وقتی از کسی که افسرده است مراقبت می کنید (و در مورد او) وقتی احساس ناامیدی یا نگرانی می کنید چیزهای آزاردهنده ای بگویید. اگر فکر می کنید "چرا به او اهمیت می دهید؟" وقتی به حرف یکی از عزیزان گوش می‌دهید، متوجه شوید که ممکن است نشانه‌ای از فرسودگی باشد.
قبل از اینکه بتوانید به دیگران کمک کنید باید از سلامت عاطفی و روانی خود مراقبت کنید. اگر احساس ناامیدی، عصبانیت یا درماندگی می‌کنید، با مشاور خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که از حمایت لازم برخوردار هستید.

خجالت نکش.

ممکن است گاهی به نظر برسد که فردی که افسرده است، بسیار درگیر زندگی خود (یا به طور خاص، افکار خود) است، اما این او را خودخواه نمی کند. اجتناب از اظهار نظرهایی که باعث شرمساری آنها به خاطر احساسشان می شود، مانند:

 • "تو فقط به فکر خودت هستی."
 • افراد دیگر نیز مشکلاتی دارند.
 • "تو بیش از حد به خودت فکر می کنی."

دلالت بر این که یک فرد مبتلا به افسردگی به دیگران اهمیت نمی دهد، هیچ آرامشی ایجاد نمی کند و تنها احساس سرزنش، شرمساری و گناه را دامن می زند. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند هنوز به دیگران اهمیت می دهند.

آنها را نادیده نگیرید.

حتی اگر خودتان افسردگی بالینی را تجربه کرده باشید، ممکن است تجربه شما با دیگران متفاوت باشد. اگر هرگز افسردگی نداشته اید، ممکن است همدلی برای شما سخت باشد. در هر صورت، اگر کسی که دوستش دارید افسرده است، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که گشاده رو باشید و مایل به یادگیری باشید.
به‌جای اینکه با گفتن «نمی‌فهمم» گفتگو را کنار بگذارید یا بگویید متوجه می‌شوید در حالی که واقعاً نمی‌فهمید، با اطمینان دادن به عزیزتان شروع کنید که به او اهمیت می‌دهید.

اگر در تلاش برای درک نیاز آنها هستید، صادق باشید. با آرامش توضیح دهید، سپس صبور باشید و آماده گوش دادن باشید.

پرهیز از بی ادبی

اگرچه این ممکن است درست باشد، فردی که افسرده است ممکن است دیدگاه لازم برای سرگرم کردن این ایده را نداشته باشد، چه رسد به اینکه آن را باور کند. افراط و تفریط، کلیشه ها و اظهارات مبهم چیز زیادی را برای کسی ارائه نمی دهد که از نظر امیدواری به آن پایبند باشد. بنابراین از بیان جملاتی مانند:

 • "این نیز بگذرد."
 • "رهایش کن."
 • "تو از پسش برمیای."

فردی که افسرده است ممکن است برای تصور آینده مشکل داشته باشد زیرا تحت تأثیر زمان حال است. همچنین "رها کردن" یا "فرار از" گذشته آسان نیست، به خصوص برای کسی که از دست دادن یا ضربه را تجربه کرده است.
ممکن است احساس کنید که با گفتن این که در نهایت، اوضاع بهتر خواهد شد، امیدواری ایجاد می‌کنید، اما فردی که افسرده است ممکن است به این فکر کند که چقدر باید منتظر بماند.

رفتاربا فرد افسرده

آنچه شما می توانید انجام دهید.

به جای اینکه آنها را وادار کنید تا روی آینده تمرکز کنند یا گذشته را فراموش کنند:

 • تمام تلاش خود را بکنید که در لحظه در کنار آنها حضور داشته باشید.
 • فقط کنارشان بنشین و سعی کن نگران گفتن حرف درست یا غلط نباشی.
 • ممکن است مفیدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که گوش دهید.

بیشتر بخوانید: 20 شغل برای افراد مبتلا به افسردگی

سخنی از منوباز

یافتن کلمات مفید برای فردی که احساس افسردگی می کند، دشوار است. از گفتن این که «در حال حاضر مطمئن نیستم چه بگویم» نترسید. به خاطر داشته باشید که کلماتی که می دانید می توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند. اگر مراقب نباشید، ممکن است کلمات شما بیشتر از اینکه فایده داشته باشند ضرر داشته باشند.
اگر فکر می کنید در گذشته چیزی آزاردهنده گفته اید، عذرخواهی کنید. توضیح دهید که مطمئن نبودید چه بگویید یا اینکه متوجه نشدید. اگر کلمات شما در گذشته مفید نبوده اند، عذرخواهی می تواند به کسی کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد.
بیشتر بخوانید: چگونه به فرد مبتلا به افسردگی کمک کنیم؟

دیدگاه خود را ثبت نمایید.