سم زدایی کل بدن چیست؟

سم زدایی کل بدن چیست؟

سم زدایی کل بدن معمولاً شامل پیروی از یک رژیم غذایی برای حذف سموم از بدن است. با این حال، بدن شما به خوبی مجهز است تا این مواد مضر را بدون مداخله غذایی یا مکمل از بین ببرد.
اصطلاح سم می‌تواند به آلاینده‌ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فرآوری‌شده اشاره داشته باشد که می‌توانند بر سلامتی تأثیر منفی بگذارند.
بسیاری از رژیم‌های غذایی و مکمل‌ها ادعا می‌کنند که بدن را از این مواد سم‌زدایی می‌کنند، اما معمولاً توسط تحقیقات پشتیبانی نمی‌شوند. سم زدایی تمام بدن بخشی از عملکرد منظم اندام ها است که بدن به طور طبیعی مواد مضر را از طریق کلیه ها، کبد، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها دفع می کند.
این مقاله بسیاری از باورهای غلط در مورد رژیم‌های سم‌زدایی را مورد بحث قرار می‌دهد و به روش‌هایی اشاره می‌کند که می‌توانید از فرآیندهای سم‌زدایی طبیعی بدن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چطور آگاهانه غذا بخوریم؟ فواید خوردن آگاهانه چیست؟

سم زدایی کامل بدن چیست؟

سم زدایی یا سم زدایی تمام بدن یک کلمه پرطرفدار است. این معمولاً به دنبال پیروی از یک رژیم غذایی خاص یا استفاده از محصولات خاصی است که ادعا می کنند بدن شما را از سموم خلاص می کند و در نتیجه سلامتی را بهبود می بخشد و باعث کاهش وزن می شود.
با این حال، بدن به طور طبیعی خود را سم زدایی می کند و در واقع برای از بین بردن سموم به رژیم های غذایی خاص یا مکمل های گران قیمت نیاز ندارد.

باورهای غلط رایج در مورد سم زدایی

رژیم‌های سم‌زدایی اغلب شامل استفاده از ملین‌ها، دیورتیک‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، چای و سایر مواد غذایی است که تصور می‌شود خاصیت سم‌زدایی دارند.
اصطلاح «سم» در زمینه رژیم‌های سم‌زدایی به‌طور ضعیف تعریف شده است. معمولاً شامل آلاینده‌ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فرآوری‌شده است که می‌تواند بر سلامت تأثیر منفی بگذارد.
با این حال، رژیم‌های سم‌زدایی رایج به ندرت سموم خاصی را که قصد حذف آن‌ها را دارید یا مکانیسمی که ظاهراً توسط آن‌ها از بین می‌رود، شناسایی می‌کنند.
علاوه بر این، هیچ مدرکی از استفاده از این رژیم‌ها برای حذف سموم یا کاهش وزن پایدار وجود ندارد.
بدن شما روشی پیچیده برای از بین بردن سموم دارد که شامل کبد، کلیه ها، سیستم گوارشی، پوست و ریه ها می شود.
با این حال، تنها زمانی که این اندام ها سالم باشند می توانند به طور موثر مواد ناخواسته را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید: 6 اشتباهی که همه افراد برای داشتن یه تغذیه سالم‌تر مرتکب می‌شن (و راهکارهای جایگزین)

 

سم زدایی طبیعی
در حالی که رژیم‌های سم‌زدایی کاری را انجام نمی‌دهند که بدن شما به طور طبیعی نتواند به تنهایی انجام دهد، بنابراین می‌توانید سیستم سم‌زدایی طبیعی بدن خود را بهینه کنید.
 

در حالی که رژیم های سم زدایی جذابیت فریبنده ای دارند، بدن شما به طور کامل برای کنترل سموم و سایر مواد ناخواسته مجهز است.

1. الکل را محدود کنید.

کبد شما بیش از 90 درصد الکلی را که مصرف می کنید متابولیزه می کند.
آنزیم های کبدی الکل را به استالدهید، یک ماده شیمیایی سرطان زا متابولیزه می کنند.
با تشخیص استالدهید به عنوان یک سم، کبد شما آن را به ماده ای بی ضرر به نام استات تبدیل می کند که آن را از بدن شما دفع می کند.
در حالی که مطالعات مشاهده‌ای نشان داده‌اند که مصرف کم تا متوسط الکل برای سلامت قلب مفید است، نوشیدن بیش از حد می‌تواند مشکلات سلامتی زیادی ایجاد کند.
نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به شدت به عملکرد کبد شما آسیب برساند و باعث تجمع چربی، التهاب و زخم شود.
هنگامی که این اتفاق می افتد، کبد شما نمی تواند به اندازه کافی کار کند و وظایف ضروری خود از جمله فیلتر کردن مواد زائد و سایر سموم از بدن را انجام دهد.
محدود کردن یا پرهیز کامل از الکل یکی از بهترین راه ها برای قوی نگه داشتن سیستم سم زدایی بدن است.
مقامات بهداشتی توصیه می کنند مصرف الکل را به یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان محدود کنید. اگر در حال حاضر مشروب نمی‌خورید، توصیه می‌شود این نوشیدنی را شروع نکنید زیرا خطر آن بیشتر از مزایای سلامتی ناشی از نوشیدن است.

الکل

نوشیدن الکل بیش از حد توانایی کبد شما را برای انجام عملکردهای طبیعی خود، مانند سم زدایی، کاهش می دهد.

2. روی خواب تمرکز کنید.

تضمین کیفیت خواب کافی در هر شب برای حمایت از سلامت بدن و سیستم سم زدایی طبیعی ضروری است.
خواب به مغز اجازه می دهد تا خود را سازماندهی و شارژ کند و همچنین مواد زائد سمی را که در طول روز انباشته می شوند حذف کند.
یکی از این مواد زائد پروتئینی به نام بتا آمیلوئید است که در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارد.
با کمبود خواب، بدن شما زمان لازم برای انجام آن وظایف را ندارد، بنابراین سموم می توانند بر چندین جنبه از سلامت تأثیر بگذارند.
خواب ضعیف با پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت سلامتی، مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی ارتباط دارد.
شما باید به طور منظم 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید تا به سلامتی تان کمک کنید.
اگر در خواب شبانه خود مشکل دارید و دیر می خوابید یا خواب سبکی دارید، تغییرات سبک زندگی مانند پایبندی به برنامه خواب و محدود کردن نور آبی قبل از خواب برای بهبود خواب مفید است.

خواب کافی

خواب کافی به مغز این امکان را می دهد که سازماندهی مجدد، شارژ مجدد و دفع سمومی که در طول روز انباشته می شوند را از بین ببرد.

3. آب بیشتری بنوشید.

آب خیلی بیشتر از رفع تشنگی شما مفید است و کار انجام می دهد. دمای بدن شما را تنظیم می کند، مفاصل را روان می کند، به هضم و جذب مواد مغذی کمک می کند و با حذف مواد زائد بدن شما را سم زدایی می کند.
سلول های بدن شما باید به طور مداوم خود را ترمیم کنند تا عملکرد بهینه داشته باشند و مواد مغذی را تجزیه کنند تا بدن از آن به عنوان انرژی استفاده کند.
با این حال، این فرآیندها مواد زائد را به شکل اوره و دی اکسید کربن آزاد می کنند که در صورت تجمع در خون می تواند باعث آسیب شود.
آب این مواد زائد را حمل می کند و به طور موثر آنها را از طریق ادرار، تنفس یا تعریق دفع می کند. بنابراین هیدراته ماندن مناسب برای سم زدایی مهم است.
مصرف روزانه آب کافی برای مردان 125 اونس (3.7 لیتر) و برای زنان 91 اونس (2.7 لیتر) است. بسته به رژیم غذایی، محل زندگی و سطح فعالیت شما ممکن است به مقدار بیشتری یا کمتر نیاز داشته باشید.

اب

آب علاوه بر نقش های زیادی که در بدن دارد، به سیستم سم زدایی بدن اجازه می دهد تا مواد زائد را از خون خارج کند.

4. مصرف شکر و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.

مردم اغلب شکر و غذاهای فرآوری شده را به بسیاری از بحران های بهداشت عمومی امروز نسبت می دهند.
تحقیقات مصرف زیاد غذاهای شیرین و بسیار فرآوری شده را با چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت مرتبط می کند.
این بیماری ها با آسیب رساندن به اندام هایی که نقش مهمی ایفا می کنند، مانند کبد و کلیه ها، مانع از توانایی بدن شما برای سم زدایی طبیعی می شود.
به عنوان مثال، مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین می تواند باعث کبد چرب شود، وضعیتی که بر عملکرد کبد تأثیر منفی می گذارد.
شما می توانید با مصرف کمتر مواد غذایی ناسالم، سیستم سم زدایی بدن خود را سالم نگه دارید.
می توانید با باقی گذاشتن مواد غذایی ناسالم در قفسه فروشگاه، آن را محدود کنید. نداشتن آن در آشپزخانه وسوسه را به کلی از بین می برد. (نخرید، نبینید، نخورید.)
جایگزینی غذاهای ناسالم با انتخاب های سالم تری مانند میوه ها و سبزیجات نیز راهی سالم برای کاهش مصرف است.

کاهش مواد مضر

مصرف بیش از حد غذاهای ناسالم با بیماری های مزمن مانند چاقی و دیابت مرتبط است. این شرایط می تواند به اندام های مهم سم زدایی مانند کبد و کلیه آسیب برساند.

5. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بخورید.

آنتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر آسیب های ناشی از مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند. استرس اکسیداتیو شرایطی است که در نتیجه تولید بیش از حد رادیکال های آزاد ایجاد می شود.
بدن شما به طور طبیعی این مولکول ها را برای فرآیندهای سلولی، مانند هضم، تولید می کند. با این حال، الکل، دود تنباکو، رژیم غذایی کم مواد مغذی و قرار گرفتن در معرض آلاینده ها می توانند رادیکال های آزاد بیش از حد تولید کنند.
این مولکول ها باعث آسیب به طیف وسیعی از سلول ها می شوند. تحقیقات نشان می دهد که آسیب رادیکال های آزاد در شرایطی مانند زوال عقل، بیماری قلبی، بیماری کبد، آسم و انواع خاصی از سرطان نقش دارد.
خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند به بدن شما کمک کند تا با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد اضافی و سایر سمومی که خطر بیماری شما را افزایش می دهند مقابله کند.
روی دریافت آنتی اکسیدان ها از غذا تمرکز کنید نه مکمل ها. مصرف بیش از حد مکمل های آنتی اکسیدانی ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش دهد.
نمونه هایی از آنتی اکسیدان ها عبارتند از ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، لیکوپن، لوتئین و زآگزانتین.
انواع توت ها، میوه ها، آجیل ها، کاکائو، سبزیجات، ادویه ها و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای سبز دارای بالاترین میزان آنتی اکسیدان هستند.

انتی اکسیدان

مصرف یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها به بدن شما کمک می کند تا آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را کاهش دهد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی را که می تواند بر سم زدایی تأثیر بگذارد، کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی حاوی دوپامین و سروتونین، هورمون شادی و دوپامین طبیعی

6. غذاهای حاوی پری بیوتیک مصرف کنید.

سلامت روده برای سالم نگه داشتن سیستم سم زدایی شما مهم است. سلول های روده شما یک سیستم سم زدایی و دفع دارند که از روده و بدن شما در برابر سموم مضر مانند مواد شیمیایی محافظت می کند.
سلامت روده با پری بیوتیک ها شروع می شود، نوعی فیبر که باکتری های خوب روده شما به نام پروبیوتیک ها را تغذیه می کند. با پری بیوتیک ها، باکتری های خوب شما می توانند مواد مغذی به نام اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید کنند که برای سلامتی مفید هستند.
استفاده از آنتی بیوتیک، بهداشت نامناسب دندان و کیفیت رژیم غذایی می توانند تعادل باکتریایی در روده شما را تغییر دهند.
در نتیجه، این تغییر ناسالم در باکتری ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را ضعیف کند و خطر ابتلا به بیماری و التهاب را افزایش دهد.
خوردن غذاهای غنی از پری بیوتیک ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را سالم نگه دارد. منابع غذایی خوب پری بیوتیک ها شامل گوجه فرنگی، کنگر فرنگی، موز، مارچوبه، پیاز، سیر و جو دوسر است.

پروبیوتیک

خوردن یک رژیم غذایی غنی از پری بیوتیک ها سیستم گوارش شما را سالم نگه می دارد، که برای سم زدایی مناسب و سلامت سیستم ایمنی مهم است.

7. مصرف نمک خود را کاهش دهید.

برای برخی افراد، سم زدایی وسیله ای برای از بین بردن آب اضافی است.
مصرف بیش از حد نمک می تواند باعث شود بدن شما مایعات اضافی را در خود نگه دارد، به خصوص اگر شرایطی دارید که کلیه یا کبد شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا اگر آب کافی نمی نوشید.
این تجمع بیش از حد مایع می تواند باعث نفخ شود (و در نتیجه زیپ شلوارتون بسته نشه). اگر نمک بیش از حد مصرف می کنید، باید حتما آب بیشتری بنوشید.
اگرچه ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما افزایش مصرف آب یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن وزن اضافی آب ناشی از مصرف بیش از حد نمک است.
این به این دلیل است که وقتی نمک بیش از حد و آب کافی مصرف نمی کنید، بدن شما یک هورمون ضد ادرار ترشح می کند که از ادرار کردن و در نتیجه سم زدایی شما جلوگیری می کند.
با افزایش مصرف آب، بدن شما ترشح هورمون ضد ادرار را کاهش می دهد و ادرار را افزایش می دهد و آب و مواد زائد بیشتری را دفع می کند.

پتاسیم

افزایش مصرف غذاهای غنی از پتاسیم، که برخی از اثرات سدیم را متعادل می کند، نیز کمک می کند. غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از سیب زمینی، کدو حلوایی، لوبیا قرمز، موز و اسفناج.

مصرف بیش از حد نمک می تواند احتباس آب را افزایش دهد. شما می توانید با افزایش مصرف آب و غذاهای غنی از پتاسیم، آب اضافی و ضایعات را از بین ببرید.

8. فعال باشید.

ورزش منظم بدون در نظر گرفتن وزن بدن با طول عمر بیشتر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2، بیماری قلبی، فشار خون بالا و برخی سرطان ها مرتبط است.
در حالی که مکانیسم های مختلفی پشت فواید ورزش وجود دارد، کاهش التهاب یک نکته کلیدی است.
در حالی که مقداری التهاب برای بهبود عفونت یا بهبود زخم ها ضروری است، اما مقدار زیاد آن سیستم بدن شما را ضعیف می کند و باعث بیماری می شود.
با کاهش التهاب، ورزش می تواند به سیستم های بدن شما از جمله سیستم سم زدایی آن کمک کند تا به درستی عمل کنند و در برابر بیماری ها محافظت کنند.
شما باید حداقل 150 تا 300 دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع یا 75 تا 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی شدید مانند دویدن داشته باشید.

ورزش

فعالیت بدنی منظم التهاب را کاهش می دهد و به سیستم سم زدایی بدن شما اجازه می دهد به درستی کار کند.

9. سایر نکات مفید سم زدایی

اگرچه هیچ شواهد فعلی استفاده از رژیم‌های سم‌زدایی را برای از بین بردن سموم از بدن تأیید نمی‌کند، برخی تغییرات رژیم غذایی و شیوه‌های زندگی ممکن است به کاهش بار سموم کمک کند و از سیستم سم‌زدایی بدن حمایت کند.

  • غذاهای حاوی گوگرد بخورید. غذاهای سرشار از گوگرد مانند پیاز، بروکلی و سیر باعث افزایش دفع فلزات سنگین مانند کادمیوم می شوند.
  • کلرلا را امتحان کنید. بر اساس مطالعات حیوانی، کلرلا نوعی جلبک است که دارای فواید تغذیه ای زیادی است و ممکن است سمومی مانند فلزات سنگین را از بین ببرد.
  • غذاها را با گشنیز طعم دار کنید. گشنیز باعث افزایش دفع برخی سموم مانند فلزات سنگین مانند سرب و مواد شیمیایی از جمله فتالات ها و حشره کش ها می شود.
  • از گلوتاتیون استفاده کنید خوردن غذاهای غنی از گوگرد مانند تخم مرغ، کلم بروکلی و سیر به بهبود عملکرد گلوتاتیون کمک می کند، یک آنتی اکسیدان اصلی تولید شده توسط بدن که به شدت در سم زدایی نقش دارد.
  • از محصولات پاک کننده طبیعی بیشتر استفاده کنید. انتخاب محصولات پاک کننده طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین به جای پاک کننده های تجاری می تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بالقوه سمی را کاهش دهد.
  • مراقبت طبیعی بدن را انتخاب کنید. استفاده از دئودورانت های طبیعی، آرایش، مرطوب کننده ها، شامپوها و سایر محصولات مراقبت شخصی طبیعی نیز می تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را کاهش دهد.

در حالی که امیدوارکننده است، بسیاری از این اثرات تنها در مطالعات حیوانی مشهود است. بنابراین برای تایید این یافته ها به مطالعات روی انسان نیاز است.

پاک کننده شیمیایی

برخی از اصلاحات سبک زندگی و رژیم غذایی ممکن است سیستم سم زدایی طبیعی بدن شما را تقویت کند.

سوالات متداول

1.    بهترین راه برای سم زدایی بدن چیست؟

بدن شما به طور طبیعی خود را از سموم پاک می کند. شما می‌توانید با برخی از شیوه‌های زندگی، از جمله پرهیز یا محدود کردن الکل، خواب کافی، نوشیدن آب کافی و خوردن برخی غذاها و غیره، از این روند و سلامت کلی خود حمایت کنید.

2.    چگونه می توانم تمام بدنم را در خانه سم زدایی کنم؟

بدن شما روشی پیچیده برای از بین بردن سموم دارد که شامل کبد، کلیه ها، سیستم گوارشی، پوست و ریه ها می شود. با این حال، تنها زمانی که این اندام ها سالم باشند می توانند به طور موثر مواد ناخواسته را از بین ببرند.

3. 3 علامتی که برای سم زدایی نیاز دارید چیست؟

اگر علائم غیر قابل توضیحی مانند ادرار خونی یا تیره، ادرار دردناک، زردی پوست و چشم ها، خستگی مداوم یا کبودی مکرر را تجربه می کنید، می تواند نشان دهنده مشکل در یکی از سیستم های بدن شما باشد که مسئول پاکسازی سموم از بدن شما است و معمولا نیاز به ارزیابی و مراقبت پزشکی دارد.

4.    سم زدایی بدن چقدر طول می کشد؟

سم زدایی تمام بدن بخشی از عملکرد منظم اندام ها است که بدن به طور طبیعی مواد مضر یا سمی را از طریق کلیه ها، کبد، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها دفع می کند.

 

سم زدایی طبیعی

بیشتر بخوانید: 8 فایده‌ی فستینگ یا روزه برای سلامتی، با پشتوانه‌ی علم

سخنی از منوباز

رژیم‌های سم‌زدایی سموم را از بین می‌برند، که به بهبود سلامت و کاهش وزن کمک می‌کند.
در حالی که این رژیم ها محبوب هستند، اما ضروری نیستند. بدن شما سیستم سم زدایی بسیار کارآمد خود را دارد.
می توانید سیستم سم زدایی طبیعی بدن خود را تقویت کنید و سلامت کلی خود را با هیدراته ماندن، مصرف نمک کمتر، ورزش کردن و پیروی از یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: غذای روح فراموش نشود! 9 عادت سالم برای تغذیه روح

دیدگاه خود را ثبت نمایید.