thumb

چگونه در یک رابطه احترام ایجاد کنیم؟

احترام جزء حیاتی هر رابطه سالم است. مردم ممکن است با هم بحث کنند و مخالفت کنند، اما باید به یکدیگر احترام بگذارند. وقتی کسی احساسات، علایق، ارزش ها یا عقاید دیگری را نادیده می گیرد یا آن را کوچک می داند، رابطه آسیب می بیند. در اینجا نگاهی می اندازیم به معنای احترام و نحوه پرورش آن در رابطه خود.

احترام در یک رابطه چیست؟

احترام پایه و اساس هر رابطه سالم است. به این معنی است که برای شریک زندگی خود ارزش قائل شوید، آنها را همانطور که هستند بپذیرید و با آنها با مهربانی، شفقت و درک رفتار کنید.

نحوه ایجاد احترام

اولین و مهمترین جنبه ایجاد احترام این است که دقیقاً آنچه را که برای هر یک از شما دارد کشف کنید. یک گفتگوی صادقانه در مورد احترام داشته باشید (در حالت ایده آل، در اوایل رابطه خود). ممکن است متوجه شوید که تعاریف شما متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است ظروف کثیفی را که شریکتان روی میز گذاشته به عنوان نشانه‌ای از بی‌احترامی در نظر بگیرید چون شما انتظار تمیز کردن از ایشان دارید، اما ممکن است شریک زندگی‌تان به سادگی آن‌ها را فراموش کرده باشد یا قصد داشته باشد بعداً آن‌ها را تمیز کند. مرزهای احترام را به وضوح برای یکدیگر مشخص کنید تا معیار مشترکی برای اندازه گیری داشته باشید.

با این حال، برخی از تعاریف احترام جهانی هستند مانند نشان دادن ادب، مشارکت دادن شریک زندگی خود در یک تصمیم بزرگ که هر دوی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، و موافقت با مخالفت بدون توهین یا تحقیر.
موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر تعاریف متفاوتی از احترام دارید، چگونه این موضوع را مدیریت خواهید کرد؟
  • مرزهای شما چیست؟ برای شریک زندگی تان چطور؟
  • آیا به راحتی در مورد احساسات خود با شریک زندگی تان صحبت می کنید؟
  • آیا به شریک زندگی خود اعتماد دارید؟ بحث کنید که اعتماد به صورت روزانه چگونه به نظر می رسد.
  • نشانه های واضح احترام و بی احترامی چیست؟ در مورد مثال های خاص بحث کنید.
  • اگر شریک زندگی بی احترامی کند چه اتفاقی می افتد؟ چگونه با این کار برخورد خواهید کرد؟
  • چه رفتاری غیرقابل مذاکره در نظر گرفته می شود؟

چگونه به شریک زندگی خود احترام بگذارید؟

شما می توانید از طریق رفتارهای مثبت، مانند گوش دادن به احساسات شریک زندگی خود، احترام گذاشتن به مرزهای او، حمایت از احساسات اش و صحبت با مهربانی در مورد آنها با دیگران، احترام نشان دهید. وقتی به کسی احترام می گذارید، از طریق اعمال، رفتار و گفتارتان به او احترام می گذارید.

منصوره قاسمی موسس منوباز می‌گوید: «می‌توانید کسی را دوست داشته باشید، اما با بی احترامی با او در حال مبارزه باشید».
در اینجا چند راه برای ایجاد احترام در رابطه وجود دارد:

ارتباط خود را تقویت کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، احترام برای هر کسی متفاوت است. تصور کنید شخصی برای تولد همسرش جاروبرقی می خرد و فکر می کند که این یک هدیه خوب و گران قیمت است. گیرنده، والدینی که در خانه می مانند و اغلب کارهای خانه را انجام می دهند، ممکن است این هدیه را بی احترامی بدانند.
اگر به این موضوع رسیدگی نشود، عصبانیت می تواند ایجاد شود و به طور قابل توجهی روابط را تحت فشار قرار دهد. ارتباط مداوم و باز می تواند کمک کند. برای مثال، زوج ممکن است تصمیم بگیرند که لوازم خانگی هدایایی محترمانه نیستند، بلکه خریدهای خانگی مشترک هستند.
حتی اگر در اوایل رابطه خود این بحث را داشتید، به یاد داشته باشید که افراد تکامل می یابند و موقعیت ها تغییر می کنند. به یکدیگر اجازه دهید که آزادانه، بدون قضاوت و هر زمان که لازم باشد، صحبت کنند. هر دوی شما باید در برقراری ارتباط با افکار و احساسات در حال تغییر خود احساس راحتی کنید. اگر اینطور نیستید، ممکن است برخی از مسائل اساسی نیاز به توجه داشته باشند.

صادق باشید و مسئولیت اعمال خود را بپذیرید.

داشتن یک رابطه گاهی اوقات دشوار است، حتی برای شادترین و سالم ترین زوج ها. احتمالاً مخالفت می‌کنید، تصمیم‌های بدی می‌گیرید، تغییرات خلقی را تجربه می‌کنید و از مرزها عبور می‌کنید. حتی اگر قصد ندارید، ممکن است در نهایت به شریک زندگی خود بی احترامی کنید.
شاید موافقت کرده باشید که وقتی همسرتان در حال دوش گرفتن است به حمام نروید، اما هر روز صبح دیر به سر کار می‌روید و مجبور می‌شوید مخفیانه وارد حمام شوید تا آماده شوید. حتی اگر نیت بی ضرر باشد و مرز برای شما مضحک باشد، باز هم آگاهانه مرتباً به شریک زندگی خود بی احترامی می کنید.
این می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند. به جای اینکه از شریکتان بخواهید این مرز را رها کند، می توانید عذرخواهی کنید و روی تنظیم زنگ هشدار زودتر کار کنید تا مجبور نباشید دوش گرفتن او را مختل کنید.
صادق باشید و مسئولیت رفتارها، پاسخ‌ها و واکنش‌های خود را بپذیرید، همه افراد استرس‌زا، چالش‌ها، و موقعیت‌های دشواری در زندگی روزمره‌شان دارند.

آگاه باشید که چقدر تنش به رابطه وارد می‌کنید و استرس‌های شما چگونه بر توانایی شما برای نشان دادن به همسرتان تأثیر می‌گذارد.

از منافع شریک خود حمایت کنید.

هرکسی علایق و سرگرمی های متفاوتی دارد. شاید شریک زندگی شما عاشق کوهنوردی باشد، اما شما اینطور نیستید. لازم نیست در ماجراهای پیاده روی به آنها بپیوندید، اما نباید آنها را از رفتن منصرف کنید. تصدیق و پذیرش اینکه شریک زندگی شما دارای ارزش خاصی است، حتی اگر شما آن را به اشتراک نگذارید، به ایجاد احترام در رابطه کمک می کند.
اگر علایق یا رفتارهای شریک زندگی برای شما یا رابطه شما مضر است، بحث جدی در این مورد لازم است. شریک زندگی شما ممکن است عاشق بیس جامپینگ، قمار یا کشیدن سیگار باشد و شما ممکن است این اعمال را بی احترامی بدانید. با این حال، اگر شریک زندگی خود را دوست دارید و به او احترام می گذارید، تمام تلاش خود را بکنید تا او را درک کنید. به جای دادن اولتیماتوم، توضیح دهید که از کجا آمده اید و ببینید آیا آنها مایل به سازش هستند یا خیر.

نقش اعتماد

احترام و اعتماد دست به دست هم می دهند. اگر مطمئن هستید که شریک زندگی شما به طور نامناسب با دیگران آنلاین چت نمی کند، پس نباید احساس کنید که مجبور به مرور پیام های خصوصی آنها هستید. اگر مطمئن هستید که شریک زندگی‌تان در حالی که بدون شما است، هیچ کار نامناسبی انجام نمی‌دهد، پس نباید نگران این باشید که کجا می‌رود یا با چه کسی.
 وقتی شریک زندگی شما به شما احترام نمی گذارد چه کاری انجام دهید؟
در عین حال، شرکا نیز نباید رفتار یا احساسات خود را پنهان کنند. در روابط سالم، هر دو طرف باید احساس راحتی کنند که در مورد نگرانی ها یا ترس های خود صحبت کنند و در مورد چیزهایی که می دانند ممکن است شریکشان را ناراحت کند، بحث کنند. تلاش برای درک مرزهای یکدیگر نشان دهنده احترام است.

برقراری ارتباط صریح، صادقانه و زود هنگام در مورد اینکه چگونه انتظار دارید در یک رابطه به شما احترام گذاشته شود، ممکن است بسیار عالی به نظر برسد، حتی می تواند در یک رابطه واقعاً مفید باشد.

حتی در عاشقانه ترین روابط، اعتماد می تواند شکسته شود. یک شریک ممکن است بدون مشورت با شریک خود ماشینی بخرد، به طور مداوم به مرزهای شریک خود بی توجهی کند، در مورد کارهای خود دروغ بگوید، یا در یک مهمانی کاری همکار خود را ببوسد. هر یک از این موقعیت ها بسته به رابطه می تواند باعث از بین رفتن اعتماد شود.
اگر رفتار بی احترامی توهین آمیز نباشد (از لحاظ جسمی، ذهنی، جنسی یا کلامی) می توانید اعتماد خود را بازسازی کنید. با این حال، هر دو شریک باید مایل به کار در آن باشند. در بسیاری از موارد، پشتیبانی حرفه‌ای در قالب یک درمانگر یا مشاور می‌تواند دیدگاه شخص ثالثی را ارائه دهد و شما را با استراتژی‌های مقابله، تمرین‌های اعتمادسازی و مهارت‌هایی برای بهبود ارتباطات مجهز کند.  

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم که آیا در یک رابطه سالم هستید؟

آیا در یک رابطه سالم هستید؟ تست دهید.

اگر در مورد رابطه خود سؤالی دارید، آزمون سریع و رایگان ما می تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که آیا شراکت شما مستحکم است یا باید بیشتر روی آن کار کنید.
افراد عقاید، علایق و باورهای خود را دارند. تلاش برای تغییر، کنترل یا نادیده گرفتن این واقعیت، جوهره بی احترامی است.
یک رابطه محبت آمیز و دوجانبه سودمند باید شامل احترام باشد که از خودتان شروع می شود. احترام به خود برای درک مرزهای خود، آنچه از شریک زندگی خود می خواهید و آنچه که مایل به مصالحه هستید ضروری است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.