thumb

چگونه خود را شاد کنیم؟ چی حالمو خوب میکنه؟

 

احتمالا گاهی این سوال را از خودتان دارید: چی حالمو خوب میکنه یا چگونه می توانید خود را خوشحال کنید؟ این سوال در قلب بسیاری از اهدافی است که مردم دنبال می کنند. شادی، که اغلب به عنوان احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود، در واقع می تواند به روش های مختلفی پرورش یابد. علاوه بر افزودن عناصر شادی آور به سبک زندگی خود، می توانید روی الگوهای فکری همیشگی خود نیز کار کنید تا دیدگاه خوش بینانه تری را تقویت کنید.
برای اینکه خود را خوشحال کنید، باید وضعیت فعلی زندگی خود را بررسی کنید، سطح شادی خود را ارزیابی کنید و مسیری را برای کار پیدا کنید که احتمالاً شادی و رضایت بیشتری را به همراه خواهد داشت. با این حال، به خاطر داشته باشید که شادی برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد.

آنچه شما را خوشحال می کند را شناسایی کنید.

اولین قدم برای شاد کردن خود این است که بفهمید چه چیزهایی در زندگی برای شما شادی و رضایت به ارمغان می آورد. این به معنای ارزیابی چیزهایی است که واقعاً برای شما شادی می‌آورند و نه آنچه انتظارات اجتماعی در مورد شادی به شما می‌گویند.

گاهی اوقات آسان است که درگیر این ایده شوید که فکر می کنید چه چیزی شما را خوشحال می کند نه آنچه واقعاً انجام می دهید. مردم برای آن رابطه عالی، خانه عالی، بدن زیبا، تایید دیگران، همه این تلاش ها برای شاد بودن است.
گاهی این چیزها ما را خوشحال می کند. در مواقع دیگر، ما به خاطر نرسیدن به اهدافمان استرس داریم، یا به آنها می رسیم و متوجه می شویم که هنوز خوشحال نیستیم. گاهی اوقات، آنقدر روی یک هدف متمرکز می‌شویم که تصور می‌کنیم برای مان شادی را به ارمغان می‌آورد درحالیکه برای چیزهای دیگر در زندگی‌مان که واقعاً ما را خوشحال می‌کند، وقت نداریم.

عوامل تقویت کننده شادی

متخصصان روانشناسی مثبت گرا، کسانی که شادی انسان و عوامل موثر در آن را مطالعه می کنند، چندین حوزه کلیدی از زندگی را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد بیشتر با شادی شخصی مرتبط باشد. برخی از عوامل عبارتند از:

 • پول
 • دوستان
 • سلامتی
 • شرایط زندگی
 • محله
 • معنویت
 • مشارکت جامعه
 • احساس معنا و هدف در زندگی

 

 

ناراضی بودن از برخی از این زمینه ها لزوماً دستور العملی برای ناراحتی نیست و راضی بودن در بیشتر این زمینه ها تضمینی برای زندگی پر از سعادت نیست. با این حال، اگر از این بخش‌های زندگی‌تان رضایت بیشتری دارید، به‌طور کلی تمایل دارید که شادتر باشید.
تمرکز بر برخی از این زمینه های کلیدی ممکن است به افزایش سطح شادی شما در زندگی روزمره کمک کند. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید تغییراتی ایجاد کنید، حتی اگر در ابتدا تغییرات کوچکی باشند، که به شما کمک می کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید. انتخاب های سالم، درگیر شدن در چیزهایی که به آنها علاقه دارید و ایجاد یک شبکه حمایت اجتماعی قوی ممکن است کمک کند.

چگونه نگرش شما بر شادی تأثیر می گذارد؟

سبک زندگی اما تنها بخشی از معادله شادی است. نگرش شما در مورد زندگی و چیزهایی که هر روز برای شما اتفاق می افتد نیز می تواند بر سطح کلی شادی و رضایت از زندگی تأثیر زیادی بگذارد.
احتمالاً بر کسی پوشیده نیست که خوش‌بین‌ها معمولاً افراد شادتری هستند، اما ممکن است متوجه نباشید که خوش‌بینی چیزی بیش از «نمایش چهره‌ای شاد» یا «نگاه کردن به جنبه‌های مثبت» است. ویژگی های خاصی وجود دارد که برای خوش بینان موفقیت بیشتر، سلامتی بیشتر و رضایت از زندگی را افزایش می دهد.

پرورش ذهن یک خوشبین نه تنها می تواند به معنای پرورش شادی، صرف نظر از شرایط شما باشد، بلکه در واقع می تواند چیزهای بیشتری را وارد زندگی شما کند تا در مورد آنها شاد باشید.

علاوه بر خوش بینی، افراد شاد تمایل به کنترل درونی دارند. به بیان ساده، آنها تمایل دارند باور کنند که به جای قربانی شرایط، ارباب سرنوشت خود هستند.
وقتی به عوامل استرس زای زندگی خود به عنوان یک چالش نگاه می کنید تا یک تهدید، تمایل به ارائه راه حل های موثرتری دارید. همچنین با رویارویی با این شرایط بیشتر احساس نشاط می کنید (به جای تخلیه).

یافتن تعادل

بسیاری از مردم اهدافی را دنبال می کنند که انتظار دارند آنها را خوشحال کند، اما شادی همیشه نتیجه نهایی نیست. همه ما افرادی را می شناسیم که همه چیزهایی را که دارند در حرفه خود قرار داده اند، به بهای زندگی شخصی خود، فقط به این فکر می کنند که با اینکه موفق اند ولی هنوز ناراضی اند.
همچنین بسیار رایج است که مردم با یک خانه زیبا، اتومبیل های گران قیمت، لباس های زیبا احاطه شوند و همچنان از زندگی رضایت شخصی کمتری نسبت به آنچه بدون همه «موارد» داشتند، داشته باشند. بنابراین چگونه می توانید بدانید که کدام اهداف باعث شادی شخصی می شوند و کدام نه؟
برای اینکه خودتان را خوشحال کنید، باید تعادل را پیدا کنید. یک شغل خوب و ثبات مالی می تواند برای خوشبختی مهم باشد، اما شما همچنین باید آن چیزها را با سایر عواملی که باعث شادی شما می شوند، از جمله سلامتی، روابط و سایر فعالیت های معنادار، متعادل کنید.

هیچ راه حل سریع شادی وجود ندارد. این یک اقدام متعادل کننده است، بنابراین انرژی تان را به دنبال کردن یک هدف اختصاص ندهید و سایر عوامل مهم سبک زندگی را حذف نکنید.

همانطور که اهداف خود را تعیین می کنید، تمام زمینه های زندگی را که برای شما مهم است به خاطر بسپارید. شرح مفصلی از اینکه دوست دارید کل زندگی‌تان چگونه باشد را ترسیم کنید، یا اهدافی را تعیین کنید و عادت‌های سالمی را برای بخش‌های مختلف زندگی خود در هر ماه ایجاد کنید.

در جهت اهداف خود کار کنید.

چه اهداف را به عنوان تصمیمات سال نو تعیین کنید و چه به عنوان بخشی از تلاش برای بهبود زندگی، بسیاری از افراد از همان ابتدا با توقع بیش از حد خود خرابکاری می کنند و خود را در معرض شکست قرار می دهند.
برای مثال، بسیاری از مردم انتظار دارند که فوراً عادت های خود را از روی اراده محض تغییر دهند. هر لغزشی به عنوان "شکست" تجربه می شود و اغلب به رها شدن از هدف و احساس شکست کمک می کند.
اگر می‌خواهید تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید، مهم است که خود را برای موفقیت آماده کنید:

 1. ابتدا اهداف کوچک و دست یافتنی تعیین کنید. با قدم‌های کوچک به یک عادت جدید ادامه دهید، و در هر مرحله احساس موفقیت بیشتری خواهید کرد و کمتر احتمال دارد که آن را رها کنید.
 2. بعد، به پیشرفت خود پاداش دهید. برای هر هدف کوچکی که به آن می رسید، به خود اجازه دهید احساس غرور کنید و به خودتان پاداش کوچکی بدهید.
 3. فراموش نکنید که از حمایت اجتماعی استفاده کنید. به افراد حامی زندگی تان بگویید که در تلاش برای رسیدن به چه چیزی هستید و از موفقیت های خود به آنها بگویید. این به شما قدرت بیشتری می‌دهد و تسلیم شدن را کمتر جذاب می‌کند (و مجبور می‌شوید خودتان را برای نزدیکانتان توضیح دهید).

مانند هر چیز دیگری، شادتر کردن خود یک فرآیند است، بنابراین به خودتان زمان بدهید تا تغییرات را ایجاد کنید و تغییرات را ببینید.

عادات شادی روزانه

در حالی که پیگیری راه حل های بلندمدت برای ارتقای شادی مهم است، کارهای کوچکی نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید که می تواند شما را در لحظه حال شادتر کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که احساس قدردانی بیشتر ممکن است باعث افزایش احساس شادی شود. در یک مطالعه، شرکت کنندگان یک لیست سپاسگزاری روزانه به مدت 14 روز نوشتند و بعداً سطوح بالاتری از احساس مثبت، شادی ذهنی بیشتر و افزایش رضایت از زندگی را نشان دادند.
 • قدم زدن. تحقیقات نشان داده است که پیاده روی می تواند راهی عالی برای تقویت خلق و خو باشد. ورزش به خودی خود می تواند تأثیر مثبتی بر خلق و خو و بهزیستی ذهنی داشته باشد، اما در صورت امکان می توانید با قدم زدن در خارج از منزل تأثیر آن را به حداکثر برسانید. حرکات فیزیکی، گذراندن زمان در طبیعت و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، همگی می توانند راه های خوبی برای تقویت احساس شادی در لحظه حال باشند.
 • دنبال شگفتی باش. مطالعات نشان داده است افرادی که حس ترس را تجربه می کنند، استرس کمتری دارند و احساس رضایت بیشتری دارند. می توانید با کنجکاوی در مورد دنیای اطراف خود شانس خود را برای داشتن تجربه های اوج الهام بخش افزایش دهید. روی یادگیری چیزهای جدید کار کنید، به محیط خود توجه کنید و روی زندگی در لحظه تمرکز کنید.

اگر برای یافتن شادی و مقابله با احساس بد خلقی تلاش می کنید، با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید. احساس ناراحتی ممکن است از علائم افسردگی باشد. صحبت با یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید تا احساس بهتری داشته باشید، که ممکن است شامل روان درمانی، دارو یا ترکیبی از هر دو باشد.

سخنی از منوباز

یافتن راه‌هایی برای شاد کردن خود اغلب با گام‌های کوچکی شروع می‌شود که به شما کمک می‌کند به سمت اهداف بلندمدت حرکت کنید. پس مدتی را صرف فکر کردن در مورد چیزهایی کنید که به شما کمک می کند در زندگی خود احساس خوشبختی و رضایت داشته باشید و راه هایی را در نظر بگیرید که می توانید برای رسیدن به برخی از این اهداف تلاش کنید.

فقط به یاد داشته باشید که خوشبختی یک مقصد نیست. این فرآیند ایجاد یک زندگی است که برای شما شادی، هدف و رضایت به ارمغان می آورد. برای شاد شدن نیازی نیست منتظر بمانید. مراحلی وجود دارد که می توانید هر روز برای احساس بهتر و رضایت بیشتر بردارید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.