چگونه خود را ببخشیم: 5 راه برای تقویت شفقت خود

چگونه خود را ببخشیم: 5 راه برای تقویت شفقت خود

بخشش خود مهم است اما همیشه آسان نیست. یاد بگیرید چگونه اشتباهات گذشته خود را ببخشید، شفقت خود را تقویت کنید و با احساس گناه یا پشیمانی کنار بیایید.

 • چرا نمی توانم خودم را ببخشم؟
 • چرا مهم است که خودتان را ببخشید؟
 • 5 راه برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته
 • سوالات متداول چگونه خود را ببخشیم؟

همه ما کارهایی انجام می دهیم که بعداً پشیمان می شویم و همه ما اشتباه می کنیم. این بخشی از انسان بودن است که اشتباه کنیم. اما گاهی اوقات، بخشیدن خود می تواند سخت تر از بخشیدن دیگران باشد.

خودبخشی شما را به چالش می کشد تا عیوب خود را درک کنید و از آنها فراتر بروید. این در مورد نادیده گرفتن یا توجیه اعمال نیست، بلکه یادگیری و رشد از طریق شفقت به خود است.

چرا نمی توانم خودم را ببخشم؟

تمرکز بر اشتباهات گذشته طبیعی است، اما این احساسات گاهی تشدید می شوند و منجر به ناتوانی دردناکی در بخشیدن خود می شوند. چرا خودبخشی برای بسیاری از ما چالش برانگیز است؟

بلوک های احساسی

احساساتی مانند گناه و شرم اغلب می توانند جلوی بخشش ما را بگیرند. این احساسات پاسخ‌های معمولی انسانی هستند، اما وقتی درگیر پشیمانی و سرزنش خود می‌شویم، می‌تواند توانایی ما را برای حرکت به جلو محدود کند. در این مواقع، یادآوری اینکه همه اشتباه می‌کنند می‌تواند مفید باشد؛ همه ما هر روز در حال یادگیری و رشد هستیم.

الگوهای فکری منفی

ما به عنوان انسان تمایل داریم ناخودآگاه روی عیوب و اشتباهات خود تمرکز کنیم. افکار منفی یا مزاحم به ما می گویند "به اندازه کافی خوب نیستم" یا "لایق خوشبختی نیستم" و اشتباهات ما را به عنوان مدرک ارائه می دهند. این اغلب می تواند چرخه ای از خودتنبیهی و ناراحتی را دامن بزند. شکستن این الگوهای خودگویی منفی مستلزم آگاهی، پذیرش و تغییر آگاهانه تمرکز ما به سمت ویژگی ها و دستاوردهای مثبت است.

ترس از آسیب پذیری

بخشیدن خود مستلزم مقابله و پذیرش آسیب پذیری های خودمون است. این ترس وجود دارد که اعتراف به اشتباهات، ما را ضعیف یا ناقص کند. با این حال، پذیرفتن آسیب‌پذیری‌هایمان می‌تواند به ما در ایجاد همدلی و درک برای خود و دیگران کمک کند.

انتظارات غیرواقعی

اغلب، ما استانداردهای غیرواقعی بالایی برای خود تعیین می کنیم. وقتی ناگزیر در رسیدن به این اهداف شکست می خوریم، می توانیم در غرق شدن و انتقاد از خود غوطه ور شویم. متعادل کردن انتظارات و تصدیق نقص های انسانی می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که اشتباهات ارزش شما را تعیین نمی کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه مواجه با شکست‌ها و عدم ‌موفقیت‌ها

چرا مهم است که خودتان را ببخشید؟

اعتراف به اشتباهات یک چیز است، اما رها کردن آنها یک چیز کاملاً متفاوت است. بخشش به معنای نادیده گرفتن یا فراموش کردن نیست، بلکه در مورد رهایی خود از اعمال گذشته و حرکت رو به جلو با افزایش آگاهی و رشد است.

بخشیدن خود می تواند سلامت روانی و عاطفی را بهبود بخشد.

بخشیدن خود می تواند تأثیرات عمیقی بر سلامت روحی و روانی شما داشته باشد. داشتن احساس گناه و پشیمانی می تواند به مرور زمان شما را خسته کند و بر خلق و خوی، سطح استرس و شادی کلی شما تأثیر بگذارد. با آموختن بخشیدن خود، می توانید این بار را رها کنید و فضایی را برای راحتی و عشق به خود باز کنید.

بخشیدن خود می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد.

تکرار مداوم اشتباهات گذشته می تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب دائمی شود. پذیرش بخشش خود می تواند فشاری را که همراه با سرزنش خود است کاهش دهد. این آرامش جدید می تواند وضوح ذهنی، تمرکز و تصمیم گیری را بهبود بخشد.

 

بیشتر بخوانید: 10 تفاوت افراد با استرس کمتر و افرادی که استرس بیشتری دارن!

بخشیدن خود و افزایش عزت نفس

وقتی در گناه غرق می شوید، عزت نفس شما ضربه می زند. یادگیری بخشیدن خود به بازسازی عزت نفس کمک می کند و به شما امکان می دهد دوباره ارزش خود را تشخیص دهید.

بخشیدن خود می تواند به روابط سالم تری منجر شود.

خودبخشی هوش هیجانی و همدلی را تقویت می کند و روابط سالم تر و رضایت بخش تر را ممکن می سازد. وقتی احساس گناه و شرم را کنار بگذارید، می‌توانیم با عشق، مهربانی، شفقت و پذیرش بیشتر به خود و دیگران نزدیک شویم و ارتباطات قوی‌تر و حمایت‌کننده‌تری ایجاد کنیم.

بخشیدن، شما را به سمت رشد شخصی سوق می دهد.

رها کردن اشتباهات گذشته شروعی تازه و فرصت هایی برای یادگیری و رشد می دهد. با پذیرش بخشش خود، وضعیت فعلی ذهنی خود را بهبود می‌بخشید و پایه و اساس رشد شخصی آینده را می‌سازید.

بخشیدن خود باعث ایجاد انعطاف پذیری و مثبت اندیشی می شود.

وقتی خود را از گناه رها می کنید، فضایی برای افکار و اعمال مثبت ایجاد می کنید. این طرز فکر مثبت می تواند موج بزند و به شما کمک کند در برابر چالش های زندگی انعطاف پذیرتر شوید.

💙 همه گهگاهی مرتکب اشتباه می شوند و سختی دادن به خود برای رفاه، روابط یا رشد شما حمایت نمی کند.

5 راه برای بخشیدن خود به خاطر اشتباهات گذشته

بخشیدن خود به معنای نادیده گرفتن درد یا تظاهر به عدم وقوع آن نیست. این در مورد یادگیری از تجربیات شما است. سفر خود را به سوی بخشش خود با راهبردهای آسان برای اجرا آغاز کنید:

1. بخشش خود را تمرین کنید.
 • مسئولیت پذیری: مسئولیت پذیرفتن به معنای مالکیت تمام اتفاقات نیست. فقط لازم است که اعمال، واکنش ها و احساسات خود را بپذیرید و مسئولیت آن را بپذیرید.
 • پشیمانی: اگر مناسب است، به خود اجازه دهید که احساس غم و اندوه یا پشیمانی کنید. به یاد داشته باشید، برای مدت طولانی در این مرحله ننشینید، در غیر این صورت ممکن است در چاله های دشواری بیفتید که می تواند سلامت روان و رفاه شما را به خطر بیندازد. سعی کنید آگاهانه آن احساسات را احساس کنید و سپس در اسرع وقت به مرحله بعدی بروید.
 • ترمیم: صمیمانه عذرخواهی کنید و در صورت امکان، اشتباهات را اصلاح کنید تا به بسته شدن کمک کنید. چه برای خودتان، یا برای شخص دیگری که درگیر آن است، اگر آنها نیز تحت تأثیر اعمال شما قرار گرفته باشند. تا حد امکان جبران کنید، تا حدی به این دلیل که اگر ابتدا خودتان را اصلاح کنید، بخشیدن خودتان آسان‌تر می‌شود.
 • تمدید: متعهد شوید که اشتباه را تکرار نکنید. اگر قصد ادامه دادن به این رفتار را دارید، بخشیدن خودتان فایده ای ندارد. به اشتباهات به عنوان فرصتی برای رشد شخصی فکر کنید نه نقص های جبران ناپذیر. از خود بپرسید که از یک موقعیت چه چیزی می توانید بیاموزید. تبدیل درد به دانش می تواند تغییری در دیدگاه ایجاد کند و قضاوت خود را نرم کند. اشتباهات را به عنوان تجربیات یادگیری بپذیرید.

2. زمان نگرانی را برنامه ریزی کنید.

به جای اینکه اجازه دهید به طور مداوم به افکار شما هجوم بیاورند، زمان خاصی را در روز برای رسیدگی به نگرانی ها و خودخوری های خود اختصاص دهید. در این مدت، به خود اجازه دهید تا بدون قضاوت در مورد نگرانی های خود فکر کنید. فضای مورد نیاز برای پردازش را به آنها بدهید و سپس از زمان نگران کننده خارج شوید.

💙 مدیتیشن زمان‌بندی‌شده نگرانی ما می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بدون زیاده‌روی به نگرانی‌های خود توجه کافی داشته باشید.

3. شفقت به خود را در خود پرورش دهید.

احساسات مرتبط با اعمال خود را درک کنید و هر بار که مرتکب اشتباه می شوید با خود همدردی کنید. این یک چیز است که می گویید خود را می بخشید، اما انجام آن در سطح احساسی بسیار قدرتمندتر است.

با خودت با مهربانی و درک صحبت کن، درست مثل یک دوست. هر بار که یک فکر منفی یا مزاحم وارد ذهن شما می شود، آن را به چالش بکشید و آن را با یک فکر دلسوزتر جایگزین کنید. با گذشت زمان، این تمرین می تواند الگوهای فکری شما را تغییر دهد تا بتوانید با عشق خودتان را بپذیرید.

جملات تاکیدی روزانه (نگاه کنید به زیر) و تمرکز حواس را تمرین کنید تا یک رابطه محبت آمیز و پذیرنده با خودتان ایجاد کنید. به یاد داشته باشید، شفقت به خود اولین گام برای شفا است.

💙 آیا می دانستید که تمرکز روی چیزهای خوب می تواند به حرکت از بد کمک کند؟ روی بخشش را بررسی کنید تا دریابید که چگونه قدردانی می تواند این روند را تسریع کند. 25 مزیت برتری که قدردانی و سپاسگزاری کردن از دیگران برامون به وجود میاره

4. جملات تاکیدی را برای بخشش تمرین کنید.

جملات تاکیدی جملات مثبتی هستند که می توانند به غلبه بر الگوهای افکار منفی کمک کنند. آنها می توانند نقش مهمی در ایجاد یک رابطه بخشنده و محبت آمیز با خود داشته باشند.

اگر به طور منظم استفاده شود، جملات تاکیدی می تواند قدرتمند باشد. در ابتدا و انتهای هر روز یک فضای آرام و راحت پیدا کنید، نفس های عمیق بکشید و روی هر کلمه تمرکز کنید، زیرا پیام های مثبتی را که جملات تاکیدی منتقل می کنند را در آغوش می گیرید.

5 مثال از تأیید بخشش:

 • من یاد می‌گیرم که اشتباهاتم را رها کنم و خودم را ببخشم.
 • من انتخاب می کنم که احساس گناه را رها کنم و شفقت به خود را بپذیرم.
 • من هر روز به نسخه ای دلسوزتر از خودم تبدیل می شوم.
 • من گذشته ام را رها می کنم و نقص هایم را می بخشم.
 • من لایق عشق و بخشش هستم .

بخشیدن خود به معنای تصدیق گذشته، درس گرفتن از آن و حرکت به جلو با خرد و شفقت جدید است.

💙 مشتاق رهایی از احساسات سخت هستید؟ مقالات احساسات منوباز را دنبال کنید.

5. به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید.

گاهی اوقات در زندگی، اشتباهاتی مرتکب می شویم که آنقدر بزرگ و زندگی را تغییر می دهند که برای پردازش آنها و حرکت رو به جلو به کمک نیاز داریم. درمان یا مشاوره می‌تواند فضای امنی را برای کشف افکار، احساسات و رفتارهای شما فراهم کند و اگر متوجه شدید که به تنهایی برای رسیدن به آن مشکل دارید، به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های درمانی ایجاد کنید.

سوالات متداول چگونه خود را ببخشیم؟
چگونه احساس گناه را رها کنم و خودم را ببخشم؟

رها کردن احساس گناه و بخشیدن خود با اعتراف به اشتباهات و درک تأثیر آنها شروع می شود. به خود اجازه دهید احساس گناه کنید، سپس به تدریج افکار منفی خود را مجدداً تنظیم کنید و بر یادگیری تمرکز کنید. شفقت به خود را در آغوش بگیرید و متوجه شوید که همه اشتباه می کنند. این برای توجیه رفتار نیست، بلکه رشد کردن است.

4 روپیه خودبخشی چیست؟

4 روپیه خودبخشی می تواند به شما کمک کند احساس گناه و شرم را پردازش کنید و از آن فراتر بروید.

 • مسئولیت: پذیرفتن و تسلط بر اعمال خود.
 • پشیمانی: احساس غم و اندوه واقعی یا پشیمانی از کار اشتباه.
 • ترمیم: اصلاح و ترمیم آسیب در صورت امکان.
 • تجدید: از تجربه درس بگیرید و رشد کنید تا اشتباهات مشابه را تکرار نکنید.

این مراحل برای شفا، یادگیری و بخشش واقعی خود ضروری هستند.

چگونه اشتباهات گذشته را می پذیرید؟

پذیرش اشتباهات گذشته به معنای اعتراف به آنها بدون چسبیدن به گناه است. در مورد اشتباهات، چیزهایی که یاد گرفته اید و چگونه می توانید از انجام اشتباهات مشابه در آینده جلوگیری کنید فکر کنید. با خود با مهربانی و شفقت رفتار کنید، همانطور که با دوستی که اشتباه مشابهی مرتکب شده رفتار می کنید.

آیا احساس گناه می تواند بر من تأثیر فیزیکی بگذارد؟

احساس گناه (و شرم ناشی از آن) می تواند تأثیرات فیزیکی بر قلب و ذهن شما داشته باشد. احساس گناه مداوم می تواند منجر به استرس و اضطراب شود که می تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد. فشار روانی مداوم می تواند بر سلامت روان و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. پرداختن و پردازش سازنده احساس گناه برای حفظ سلامت روحی و جسمی بسیار مهم است.

چگونه شرم را از بدن خود رها می کنید؟

رهایی از شرم شامل ترکیبی از اعمال ذهنی، عاطفی و فیزیکی است. با پذیرش و قبول احساس شرمندگی خود بدون قضاوت شروع کنید. درگیر ذهن آگاهی و تمرین هایی مانند یوگا یا تای چی باشید که می تواند به شما کمک کند با بدن خود ارتباط برقرار کنید و تنش ذخیره شده را از بین ببرید. فعالیت بدنی و تنفس عمیق می تواند به کاهش هر گونه استرس و اضطراب کمک کند. به یاد داشته باشید، رهایی از شرم اغلب یک فرآیند تدریجی است، پس با خودتان مهربان باشید.

بیشتر بخوانید: 6 کاری که برای افزایش ذهن‌آگاهی می‌تونین انجام بدین

دیدگاه خود را ثبت نمایید.