thumb

18 استراتژی موثر کاهش استرس

چگونه استرس را در حال حاضر و در آینده از بین ببریم؟

از چالش های جزئی گرفته تا بحران های بزرگ، استرس بخشی از زندگی است. در حالی که همیشه نمی توانید شرایط خود را کنترل کنید، می توانید نحوه واکنش خود را به آنها کنترل کنید. وقتی استرس، شدید یا مزمن شود، می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل داشتن داروهای ضد استرس موثر که می توانند ذهن و بدن را آرام کنند ضروری است.
برخی از تکنیک های موثر مدیریت استرس عبارتند از:

 • تصاویر هدایت شده
 • مراقبه
 • آرامش پیشرونده عضلانی
 • نفس عمیق
 • پیاده روی
 • بغل
 • رایحه درمانی
 • خلاقیت
 • رژیم غذایی سالم
 • مکمل های کاهش استرس
 • فعالیت های اوقات فراغت
 • خودگویی مثبت
 • یوگا
 • حق شناسی
 • ورزش
 • ارزیابی اولویت ها
 • حمایت اجتماعی
 • از بین بردن عوامل استرس زا

با این حال، در مورد تسکین استرس، راه حل یکسانی برای همه وجود ندارد. چیزی که برای یک نفر جواب می دهد ممکن است برای دیگری جواب ندهد.

و آنچه در خانه برای شما مفید است ممکن است زمانی که در محل کار یا در اجتماع هستید گزینه مناسبی نباشد (رقصیدن در خانه ممکن است مفید باشد اما رقصیدن در فروشگاه مواد غذایی ممکن است مفید نباشد).
بنابراین مهم است که انواع ابزارهای کاهش استرس را در اختیار داشته باشید. سپس، می‌توانید استراتژی‌ای را انتخاب کنید که برای شرایط فعلی شما بهترین عملکرد را دارد.

راهبردهای تسکین سریع استرس

چه راهکارهایی می توانند استرس را به سرعت کاهش دهند؟ تعدادی از تکنیک های مفید، مانند تنفس عمیق و مدیتیشن، ابزارهای سریعی هستند که می توانید در هر مکان و هر زمان انجام دهید.
چه در شرف مصاحبه برای شغل باشید و چه احساس می‌کنید تحت تأثیر رفتار فرزندتان در زمین بازی قرار گرفته‌اید، داشتن برخی ابزارهای کاهش استرس که می‌تواند استرس هم اکنون شما را کاهش دهد، ضروری است.

بهترین استراتژی های کوتاه مدت:

 • در هر مکانی قابل اجرا باشد.
 • تمرین بسیار کمی برای تسلط بر آن لازم باشد.
 • آزاد هستند.
 • تسکین فوری ارائه دهند.

تصاویر هدایت‌شده را امتحان کنید.

تصویرسازی هدایت شده مانند یک تعطیلات کوتاه در ذهن است. می تواند شامل تصور کردن خود در "محل شادی" باشد. شاید تصور کنید که در ساحل نشسته اید، به امواج گوش می دهید، در حال تماشای اقیانوس هستید و شن های گرم را زیر خود احساس می کنید.
تصویربرداری هدایت‌شده را می‌توان با ضبطی انجام داد که در آن به کسی گوش می‌دهید که شما را در صحنه‌ای آرام راهنمایی می‌کند. یا هنگامی که خودتان می دانید چگونه این کار را انجام دهید، می توانید تصاویر هدایت شده را به تنهایی تمرین کنید.
به سادگی چشمان خود را برای یک دقیقه ببندید و خود را در صحنه ای آرام بگذرانید. در مورد تمام تجربیات حسی که در آن شرکت می کنید فکر کنید و به خود اجازه دهید احساس کنید که واقعاً آنجا هستید. پس از چند دقیقه چشمان خود را باز کنید و به لحظه حال بازگردید.

مدیتیشن کنید.

مدیتیشن باعث کاهش استرس کوتاه مدت و همچنین مزایای پایدار مدیریت استرس می شود. انواع مختلفی از مدیتیشن برای امتحان وجود دارد. هر یک منحصر به فرد است و جذابیت خاص خود را به همراه دارد.
ممکن است یک مانترا ایجاد کنید که در ذهن خود با نفس های عمیق آرام تکرار می کنید. یا، ممکن است چند دقیقه برای تمرین ذهن آگاهی، که شامل بودن در لحظه است، وقت بگذارید. به سادگی به آنچه می بینید، می شنوید، می چشید، لمس می کنید و بو می کنید توجه کنید.

وقتی روی اینجا و اکنون تمرکز می کنید، نمی توانید در مورد چیزی که قبلاً اتفاق افتاده است نشخوار فکری کنید و نمی توانید نگران چیزی در آینده باشید. مدیتیشن و تمرکز حواس نیاز به تمرین دارد، اما می تواند تفاوت زیادی در سطح کلی استرس شما ایجاد کند زیرا شما را به زمان حال برمی گرداند.

آرام سازی پیشرونده عضلانی را تمرین کنید.

آرام سازی پیشرونده عضلانی شامل شل کردن تمام عضلات بدن، جز به جز است. برای تمرین، می توانید با چند نفس عمیق شروع کنید.
سپس، سفت کردن و شل کردن هر یک از گروه های عضلانی را تمرین کنید، از پیشانی شروع کنید و به سمت انگشتان پا حرکت کنید.
با تمرین، یاد خواهید گرفت که تنش و سفتی عضلات خود را تشخیص دهید و راحت‌تر آرام شوید. با این حال، هر بار که تمرین می کنید، باید احساس آرامش را در بدن خود تجربه کنید.

روی تنفس تمرکز کنید.

فقط تمرکز بر نفس یا تغییر روش تنفس می تواند تفاوت زیادی در سطح کلی استرس شما ایجاد کند. تکنیک های تنفس می تواند بدن و مغز شما را تنها در چند دقیقه آرام کند.
بهترین خبر این است که هیچ کس در اطراف شما نمی داند که شما آنها را انجام می دهید. بنابراین چه در یک جلسه استرس زا باشید و چه در یک تئاتر شلوغ نشسته اید، تمرینات تنفسی می تواند کلید کاهش استرس شما باشد.
در حالی که تمرینات تنفسی مختلفی مانند تنفس کاراته وجود دارد، چند تمرین ساده عبارتند از:

 1. از طریق بینی نفس بکشید و شکم خود را پر از هوا کنید. در حین دم به آرامی تا سه بشمارید. یک ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی از طریق بینی نفس خود را بیرون دهید و دوباره تا سه بشمارید.
 2. از طریق بینی نفس بکشید و تصور کنید که هوای آرام و آرام را استنشاق می کنید. تصور کنید که هوا در سراسر بدن شما پخش می شود. در حین بازدم، تصور کنید که استرس و تنش را بیرون می دهید.

قدم زدن

ورزش یک تسکین دهنده فوق العاده استرس زا است که می تواند در چند دقیقه موثر باشد. پیاده روی به شما امکان می دهد از تغییر مناظر لذت ببرید، که می تواند شما را در ذهنیت متفاوتی قرار دهد و همچنین فواید ورزش را نیز به همراه دارد.
بنابراین چه برای استراحت از یک کار خسته کننده فقط به قدم زدن در دفتر بپردازید و چه تصمیم دارید بعد از کار به یک پیاده روی طولانی در پارک بروید، پیاده روی یک راه ساده اما موثر برای جوان سازی ذهن و بدن شماست.

یک عزیز را بغل کنید.

لمس فیزیکی می تواند کمک زیادی به کاهش استرس شما کند. بغل کردن یک عزیز می تواند به ویژه مفید باشد.

وقتی کسی را بغل می کنید، اکسی توسین (همچنین به عنوان "هورمون نوازش" شناخته می شود) ترشح می شود. اکسی توسین با سطوح بالاتر شادی و سطوح پایین تر استرس مرتبط است.

اکسی توسین همچنین باعث کاهش فشار خون می شود. هورمون استرس نوراپی نفرین را کاهش می دهد و می تواند احساس آرامش ایجاد کند.
بنابراین در صورت نیاز از درخواست بغل کردن یکی از عزیزان نترسید. این برای هر دوی شما خوب است و می تواند یکی از ساده ترین اشکال تسکین استرس موجود باشد.

از رایحه درمانی لذت ببرید.

رایحه درمانی فواید واقعی برای تسکین استرس دارد. می تواند به شما کمک کند تا احساس انرژی، آرامش بیشتر یا حضور بیشتر در لحظه داشته باشید.
تحقیقات نوظهور نشان می دهد که برخی رایحه ها می توانند فعالیت امواج مغزی را تغییر دهند و هورمون های استرس را در بدن کاهش دهند.
بنابراین چه از شمع‌ها، پخش‌کننده‌ها یا محصولات بدن لذت می‌برید، در نظر داشته باشید که مقداری رایحه‌درمانی را در روز خود بگنجانید.

ایجاد آثار هنری

در دوران کودکی ممکن است برقراری ارتباط با جنبه خلاق خود برای شما آسان بوده باشد، اما اگر تمایل خود را به آثار هنری از دست داده اید، برای انجام دوباره آن دیر نیست.
اگر اهل طراحی یا نقاشی نیستید، رنگ آمیزی را در یک کتاب رنگ آمیزی در نظر بگیرید. کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و به دلایل خوبی، رنگ‌آمیزی می‌تواند استرس را کاهش دهد.

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که رنگ آمیزی می تواند اثر مراقبه ای داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که سطح اضطراب در افرادی که الگوهای هندسی پیچیده را رنگ آمیزی می‌کنند کاهش می‌یابد و آن را به یک خروجی عالی برای کاهش استرس تبدیل می‌کند.

استراتژی های بلند مدت کاهش استرس

برای آرام کردن استرس روانی در دراز مدت چه کاری می توانید انجام دهید؟ برخی عادات می توانند تاب آوری در برابر استرس را تقویت کرده و سلامت کلی را افزایش دهند. به عنوان مثال، کسانی که به طور منظم ورزش می کنند یا مدیتیشن می کنند، در مواجهه با یک چالش دشوار استرس کمتری دارند.
بنابراین مهم است که سبک زندگی ایجاد کنید که به شما در دفع استرس و مقابله با چالش ها به روشی سالم کمک کند.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

یک رژیم غذایی ضعیف می تواند واکنش پذیری بیشتری نسبت به استرس ایجاد کند. خوردن احساسی و دستیابی به غذاهای پرچرب و قند بالا می تواند یک احساس تسکین موقتی ایجاد کند که به استرس طولانی مدت شما می افزاید.
کربوهیدرات های تصفیه شده مانند کوکی ها و چیپس سیب زمینی می توانند باعث افزایش قند خون شوند. هنگامی که قند خون شما سقوط می کند، ممکن است استرس و اضطراب بیشتری را تجربه کنید.
مصرف یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما در مبارزه طولانی مدت با استرس کمک کند. غذاهایی مانند تخم مرغ، آووکادو و گردو از تنظیم خلق و خو و تعادل انرژی حمایت می کنند.

مکمل های کاهش استرس را امتحان کنید.

برخی از ویتامین ها و مکمل ها ممکن است برای کاهش استرس مفید باشند. چه ویتامین هایی به استرس کمک می کنند؟ یک مولتی ویتامین روزانه ممکن است به رفع کمبودهای تغذیه ای کمک کند و اطمینان حاصل کند که ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت می کنید تا بهترین احساس را داشته باشید. مکمل های دیگری که ممکن است به کاهش استرس کمک کنند عبارتند از:

 • ملاتونین: این هورمون طبیعی می تواند به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن کمک کند. بهبود خواب می تواند به شما کمک کند کمتر استرس داشته باشید.
 • آشوانگاندا: تصور می شود که این گیاه سازگار، به بهبود انعطاف پذیری بدن در برابر استرس روحی و جسمی کمک می کند.
 • L-theanine: نشان داده شده است که این اسید آمینه به کاهش استرس، تقویت آرامش و بهبود کیفیت خواب کمک می کند.
 • ویتامین هایB: برخی تحقیقات نشان می دهد که ویتامین های B ممکن است به کاهش سطح هموسیستئین، کاهش استرس و بهبود خلق و خو کمک کنند.

برای فعالیت های اوقات فراغت وقت بگذارید.

فعالیت های اوقات فراغت می تواند راهی فوق العاده برای کاهش استرس باشد. با این حال، بسیاری از مردم احساس می کنند که وقتی برای سرگرمی ها، بازی ها یا سرگرمی های اضافی ندارند.
اما گنجاندن زمان برای اوقات فراغت در برنامه خود می تواند کلیدی برای کمک به شما باشد که بهترین احساس را داشته باشید. و زمانی که احساس بهتری داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت، به این معنی که اوقات فراغت ممکن است زمان کار شما را کارآمدتر کند.
چه از مراقبت از باغ لذت ببرید و چه دوست دارید لحاف درست کنید، سرگرمی ها و اوقات فراغت کلید اصلی بهترین زندگی شما هستند.

عادت خودگویی مثبت را در خود ایجاد کنید.

نحوه صحبت با خود مهم است. انتقاد شدید از خود، شک به خود و پیش بینی های فاجعه آمیز مفید نیستند. اگر دائماً به چیزهایی مانند "من برای این کار وقت ندارم" و "من نمی توانم این را تحمل کنم" فکر می کنید، به خود استرس وارد خواهید کرد.

این مهم است که یاد بگیرید با خود به شیوه ای واقع بینانه تر و دلسوزانه تر صحبت کنید. هنگامی که خود را نامگذاری می کنید یا به توانایی خود در موفقیت شک دارید، با گفتگوی درونی مهربانانه پاسخ دهید.

خودگویی مثبت می تواند به شما کمک کند دیدگاه سالم تری داشته باشید. یک گفتگوی خوش بینانه و دلسوزانه می تواند به شما در مدیریت احساسات و انجام اقدامات مثبت کمک کند.

یوگا را تمرین کنید.

یوگا حرکات فیزیکی، مدیتیشن، ورزش سبک و تنفس کنترل شده را ترکیب می کند که همه اینها استرس را کاهش می دهد.
و در حالی که احتمالاً از یک جلسه یوگا فواید مفیدی به دست خواهید آورد، اگر آن را به روشی ثابت در زندگی خود بگنجانید، احتمالاً مزایای بلندمدتی دریافت خواهید کرد.
یوگا فواید جسمی، روانی و معنوی مختلفی را ارائه می دهد. برای شروع، ممکن است در کلاس شرکت کنید، در یک برنامه آنلاین ثبت نام کنید یا از یک برنامه برای کمک به شروع تمرین استفاده کنید.

ابراز قدردانی کنید.

قدردانی به شما کمک می کند تا همه چیزهایی را که باید برایشان شکرگزار باشید، تشخیص دهید. چه سپاسگزار یک روز آفتابی باشید و چه از اینکه با خیال راحت به محل کارتان رسیده اید، به همه چیزهای خوبی که در زندگی دارید فکر کنید.
قدردانی همچنین تمام منابعی را که برای مقابله با استرس در اختیار دارید را به شما یادآوری می کند که می تواند کاملاً نیرومند باشد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که افراد سپاسگزار از سلامت روانی بهتر، استرس کمتر و کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند.

بنابراین، تصمیم بگیرید عادت کنید که وقتی دور میز شام می نشینید، بدانید برای چه چیزهایی سپاسگزار هستید یا تصمیم دارید هر روز سه چیز را که به خاطر آنها سپاسگزار هستید در یک دفترچه قدردانی بنویسید، قدردانی را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید.

اولویت بندی ورزش

فعالیت بدنی کلید مدیریت استرس و بهبود سلامت روان است. بهترین خبر این است که انواع مختلفی از فعالیت ها وجود دارد که می تواند استرس را کاهش دهد.
به باشگاه بروید، در کلاس شرکت کنید یا بیرون ورزش کنید. به خاطر داشته باشید که راه های مختلفی برای انجام فعالیت بدنی بیشتر در روز وجود دارد.
پیاده روی، تمرینات قدرتی، کایاک سواری، پیاده روی و کلاس اسپین تنها چند نمونه مختلف از راه هایی هستند که می توانید استرس را کاهش دهید.

مقابله با استرس مشکل محور

اکثر داروهای تسکین دهنده استرس بر تغییر احساسات شما تمرکز می کنند. اما گاهی اوقات، تا زمانی که محیط را تغییر ندهید، لزوماً تسکین نخواهید داشت.
این به عنوان مقابله متمرکز بر مشکل (در مقابل مقابله متمرکز بر هیجان) نامیده می شود. مقابله مشکل محور شامل برداشتن گام هایی برای حذف عامل استرس زا از زندگی شماست (در مقابل تغییر احساس شما نسبت به عامل استرس زا).

لیست کارهای خود را دوباره ارزیابی کنید.

اگر می خواهید 20 ساعت کار را به 16 ساعت تبدیل کنید، احساس استرس خواهید کرد. کاهش حجم کاری می تواند کلیدی برای کمک به شما در گذراندن احساس بهتر در روز باشد.
خواه این به معنای کناره گیری از کمیته ای باشد که به آن ملحق شده اید یا شامل استخدام فردی برای انجام برخی از کارهای خانه باشد.
تقویت مهارت‌های مدیریت زمان به شما امکان می‌دهد استرس‌هایی را که تجربه می‌کنید به حداقل برسانید و آن‌هایی را که نمی‌توانید از آنها دوری کنید، بهتر مدیریت کنید.

زمانی که بتوانید همه چیز را در لیست کارهای خود بدون استرس عجله یا فراموشی کامل کنید، کل زندگی شما راحت تر می شود.

حمایت اجتماعی دریافت کنید.

داشتن افراد حامی در زندگی کلید مدیریت استرس است. اگر حمایت عاطفی و دوستی ندارید، دریافت آن مهم است.
این ممکن است به معنای دسترسی به شبکه موجود شما باشد. شاید اعتماد کردن به یکی از اعضای خانواده یا دوستان دور به شما کمک کند که نزدیک‌تر شوید و ممکن است حمایت اجتماعی مورد نیاز را به شما بدهد.
همچنین ممکن است لازم باشد شبکه خود را گسترش دهید. به یک سازمان بپیوندید، در یک گروه پشتیبانی شرکت کنید، یا اگر در زندگی خود افراد حمایت کننده ندارید، از کمک حرفه ای بهره مند شوید.

چیزهایی که به استرس شما می افزاید را حذف کنید.

گاهی اوقات بهترین راه برای کاهش استرس این است که چیزی را از زندگی خود حذف کنید. از شر چیزهایی که بر استرس شما می افزاید خلاص شوید تا بتوانید آرامش بیشتری را تجربه کنید.
تماشای اخبار، متصل بودن مداوم به دستگاه های دیجیتال، نوشیدن الکل و مصرف بیش از حد کافئین تنها چند مورد از مواردی هستند که ممکن است به زندگی شما استرس بیشتری اضافه کنند. ایجاد برخی تغییرات در عادات روزانه می تواند در کمک به احساس بهتر شما موثر باشد.

سخنی از منوباز

یافتن بهترین راهبردهای کاهش استرس ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشد. برخی از استراتژی ها ممکن است به تمرین نیز نیاز داشته باشند.
اما مهم است که به دنبال ابزارهایی باشید که کمک می کند فراز و نشیب های اجتناب ناپذیر زندگی را به روشی سالم مدیریت کنید. نگه داشتن استرس در سطح قابل کنترل برای بهزیستی کلی شما مهم است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.